Συνεχίζει το κυνήγι με τη φόρα του Φόντεν (vids)

Αν και η εμφάνιση θα μπορούσε να της προκαλέσει μπελάδες, η Σίτι έχει το εξαιρετικό μομέντουμ του Φόντεν που σκοράρει συνεχώς, ενώ, όταν βρήκε δίχτυα τη δεύτερη φορά κόντρα στην Νιούκαστλ, το έκανε σε χρονικό διάστημα που πιεζόταν. Το τελικό 2-0 απέναντι στις «καρακάξες» δίνει συνέχεια στο κυνήγι της κορυφής και της Άρσεναλ...

Η Σίτι έδειξε άνεση και έβγαλε αυτοπεποίθηση στον αγωνιστικό χώρο, για να φτάσει στο 15ο λεπτό στο γκολ του Φιλ Φόντεν που συνεχίζει να δείχνει στον Πεπ Γκουαρδιόλα ότι αξίζει πέρα ως πέρα τις συμμετοχές που του δίνει αυτό το διάστημα. Ο Άγγλος επιθετικός με ατομική ενέργεια, διαγώνια κίνηση από δεξιά, πάτησε περιοχή και με τη μπάλα στο δεξί εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ για το 1-0, όντας πλέον ο νεαρότερος παίκτης της Σίτι με συμμετοχή σε 50 τέρματα στην Πρέμιερ Λιγκ, σε ηλικία 22 ετών και 280 ημερών. Οι «καρακάξες» είχαν τον Καλούμ Γουίλσον να κρατά απασχολημένους τους αμυντικούς των «πολιτών», όμως, δεν ήταν αρκετό και δεν υπήρχαν κατάλληλες προϋποθέσεις για κάτι τρομερά επικίνδυνο προς την εστία των γηπεδούχων στο Etihad.

Η Νιούκαστλ έβγαλε κάποια αντίδραση μετά το γκολ που είχε δεχθεί στο πρώτο μέρος, άλλωστε και η Σίτι άφησε λίγο τη μπάλα στους αντιπάλους της, ωστόσο, το σύνολο του Πεπ έπρεπε να καταβάλει μεγαλύτερη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο για να υπερασπιστεί το προβάδισμά της.

Η ομάδα του Χάου συνέχισε να έχει χώρους και να τους εκμεταλλεύεται για να ανέβει μέτρα στο γήπεδο, με τους «πολίτες» όμως να μένουν ψηλά για να πρεσάρουν. Στο τελευταίο ημίωρο ο κόουτς της Νιούκαστλ ρίσκαρε με την είσοδο των Ίσακ, Σεντ – Μαξιμέν και Γουίλοκ στο ματς, όμως, ο Μπερνάρντο Σίλβα πρόλαβε (με μόλις δυο λεπτά παρουσίας στο ματς) και εκμηδένισε τις ελπίδες των φιλοξενούμενων στο 68'. Το πρέσινγκ της Σίτι έπιασε τόπο, έγινε το λάθος, ο Χάαλαντ βρήκε τον Πορτογάλο σε θέση βολής κι εκείνος έγραψε το 2-0. Το σκορ αυτό φυσικά ήταν ικανό να προκαλέσει χαλάρωση στον Πεπ και τους παίκτες του, με την ήττα των φιναλίστ του Λιγκ Καπ να χαροποιεί τις Τότεναμ και Λίβερπουλ σε ό,τι αφορά στην 4άδα...