Η Λίβερπουλ υποτάχθηκε ξανά στην «βασίλισσα» (vids)

Έκανε ονειρικό πρώτο 14λεπτο με δυο γκολ, ξεσήκωσε το «Άνφιλντ» και μετά... έσβησαν τα φώτα. Η Λίβερπουλ για πρώτη φορά στην ιστορία της δέχθηκε 5 τέρματα στο Τσάμπιονς Λιγκ και είδε την Ρεάλ Μαδρίτης να κάνει την τεράστια ανατροπή φτάνοντας στο τελικό 5-2. Η ομάδα του Αντσελότι απλά απέδειξε ξανά γιατί βρίσκεται στον απόλυτο ποδοσφαιρικό θρόνο και είναι Πρωταθλήτρια Ευρώπης. Ακατόρθωτη φαντάζει η αποστολή των «κόκκινων» στην ρεβάνς των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ στο «Μπερναμπέου»...

Από δυο τέτοιες ομάδες, τέτοιο ματς έπρεπε να περιμένει ο κόσμος και αποζημιώθηκε στον απόλυτο βαθμό. Το «Άνφιλντ» απόλαυσε έναν ταχύτατο ρυθμό και τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με την Λίβερπουλ να κάνει εκρηκτικό ξεκίνημα και την Ρεάλ Μαδρίτης ν' αποδεικνύει πολύ απλά γιατί είναι η Πρωταθλήτρια Ευρώπης, αφού αντιδρά εύκολα όταν βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ντάργουιν Νούνιες με τακουνάκι από την 13η ασίστ του Σαλάχ στο Τσάμπιονς Λιγκ με τη φανέλα της Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο «Φαραώ» να εκμεταλλευτεί το λάθος του Κουρτουά στο 14' και να γράψει το 1-0! Εκτός από κορυφαίος assist-man, έγινε ο πρώτος σκόρερ στα χρονικά των «κόκκινων» στην Ευρώπη (42 γκολ) και ισοφάρισε τον Ντρογκμπά στην κορυφή των Αφρικανών γκολτζήδων (44 τέρματα).

Η Ρεάλ είχε επιχειρήσει να πάρει τον έλεγχο του ματς προτού δεχθεί το δεύτερο γκολ, αλλά και πάλι δεν πτοήθηκε. Όπως το έκανε φυσικά και πέρυσι στη φάση των νοκ-άουτ καταγράφοντας τις επικές ανατροπές στη διαδρομή της μέχρι και τον μεγάλο τελικό. Στο 21ο λεπτό με εκπληκτικό δεξί σουτ ο Βινίσιους μείωσε για την «βασίλισσα», η οποία έχασε τον Αλάμπα με τραυματισμό σε φάση που ο Σαλάχ μπερδεύτηκε και απέτυχε να σκοράρει με τακουνάκι...

Ο Κουρτουά θα δέχθηκε με τεράστια χαρά την παρηγοριά του Άλισον, όταν ο Βραζιλιάνος έκανε την... ισοφάριση στις γκάφες με το χαλαρό διώξιμο από το γύρισμα του Γκόμες και ο Βινίσιους έβαλε την κόντρα και πέτυχε το τυχερό γκολ για το 2-2 του ματς. Ο στράικερ της «βασίλισσας» είχε πλέον πέντε γκολ κόντρα στη Λίβερπουλ, τα περισσότερα που έχει πετύχει οποιοσδήποτε απέναντι στο αγγλικό κλαμπ, με τους Μπενζεμά και Ντρογκμπά να έχουν από τέσσερα.

Η Λίβερπουλ δεν άφηνε το παιχνίδι να ξεφύγει από την ισορροπία σε ό,τι αφορούσε τις μεταβιβάσεις και την κατοχή της μπάλας. Προσπάθησε να μην επηρεαστεί σε μεγάλο βαθμό πνευματικά από την άμεση ισοφάριση και την απώλεια του αβαντάζ των δύο γκολ, όμως ήταν τυχερή όταν ο Ρόμπερτσον στο 45' δεν επέτρεψε στον Ροντρίγκο να σκοράρει σε κενή εστία. Η Ρεάλ πάντως θα έφτανε τελικά στη μεγάλη ανατροπή και θα το έκανε και άμεσα στο δεύτερο μέρος, αφού στο 47' ο Μιλιτάο προωθήθηκε στην αντίπαλη περιοχή και από εκτέλεση φάουλ κάρφωσε με τρομερή κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-2.

Ο Καρβαχάλ στο 53' ήταν τυχερός που δεν καταλογίστηκε πέναλτι εις βάρος του στο σπρώξιμο προς τον Νούνιες στην περιοχή όταν ο Ουρουγουανός προσπάθησε να πάρει κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι και η Λίβερπουλ έβγαλε ενέργεια και είχε τρεξίματα για να κυνηγήσει το ματς. Όμως η μοίρα δεν είχε τα ίδια σχέδια...

Στο 55' τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, αφού ο Μπενζεμά με τον Ροντρίγκο συνεργάστηκαν στην περιοχή, ο Γάλλος έκανε το σουτ και η κόντρα στον Γκόμες άλλαξε την πορεία της μπάλας και κατέληξε στα δίχτυα για το 4-2. Ο Κλοπ άλλαξε την επίθεσή του με τους Ζότα και Φιρμίνο να παίρνουν τις θέσεις των Ντάργουιν και Χάκπο, όμως άλλη επίθεση θα έβρισκε δίχτυα. Ξανά. Σε αντεπίθεση της Ρεάλ με τους Βινίσιους και Μπενζεμά ξανά, ο Γάλλος ντρίμπλαρε τον Άλισον και σκόραρε για το 5-2 στο 67' διαλύοντας τελείως την Λίβερπουλ.

Ο σύλλογος του Μέρσεϊσαϊντ υπέστη μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές που έχουν γίνει από φιλοξενούμενη ομάδα στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας δεχθεί 5 τέρματα για πρώτη φορά στην ιστορία της παρουσίας της στον θεσμό! Βέβαια δεν άφησε το ματς απλά να σβήσει, συνέχισε να παίζει κανονικά η ομάδα του Κλοπ και να επιτίθεται, αλλά ήταν ανούσιο και μάταιο...