Ο Τόνεϊ έβαλε «φωτιά» στην κορυφή, ξεγυρισμένη τεσσάρα η Λέστερ στην Τότεναμ, απίθανο come-back της Γουλβς!

Το πρώτο γκολ του Τροσάρ με τη φανέλα της Άρσεναλ δεν ήταν λυτρωτικό στο ματς με την Μπρέντφορντ, αφού ο Τόνεϊ έκανε μεγάλη ζημιά στους «κανονιέρηδες» χαρίζοντας βαθμό (1-1) στην ομάδα του. Τρομερή Λέστερ, έφτασε στο 4-1 με ανατροπή από το πρώτο μέρος κόντρα στην Τότεναμ, νίκη με γκολ στο φινάλε και με 10 παίκτες από το 27' για την Γουλβς, «τρίποντο» για την Φούλαμ, στο 1-1 το Πάλας - Μπράιτον.

Άρσεναλ – Μπρέντφορντ 1-1

Ήταν δεδομένο πως η Άρσεναλ θα δυσκολευόταν αρκετά απέναντι στη Μπρέντφορντ. Μία ομάδα που είχε να ηττηθεί εννέα ματς στην Premier League και που αποτελούσε την 3η καλύτερη από πλευράς συγκομιδής βαθμών σε επίπεδο πρωταθλήματος εντός του 2023.

Το «γιατί» άλλωστε το επιβεβαίωσε στο χορτάρι, με τις «μέλισσες» να είναι εξαιρετικές σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού στο «Έμιρεϊτς» και να καταφέρνει να πάρει έναν βαθμό, που ενδέχεται να αποτελέσει… καταστροφή για τους «κανονιέρηδες».

Η «ζημιά» φαινόταν πως μπορεί να γίνει από το ξεκίνημα, με τον Χένρι να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 5ο λεπτό και τον Τόνεϊ εν συνεχεία να σημαδεύει το δοκάρι από πολύ κοντά, έχοντας μάλιστα και τον Ράμσντεϊλ εξουδετερωμένο.

Η Άρσεναλ προσπάθησε να ισορροπήσει την αναμέτρηση και το κατάφερε στο τέλος του πρώτου μέρους, αλλά το 0-0 αποτέλεσε και το σκορ ημιχρόνου, με τους Λονδρέζους να μην κατορθώνουν να προηγηθούν.

Μπήκαν αποφασισμένοι να το πράξουν με το ξεκίνημα της επανάληψης, απείλησαν δις με τον Σάκα και τον Έντεγκααρντ, αλλά η «λύτρωση» έλαβε χώρα στο 66ο λεπτό, όταν ο Τροσάρ, έξι λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, μετουσίωσε σε γκολ την ασίστ του Μπουκάγιο Σάκα!

Άμεση ωστόσο ήταν η απάντηση της Μπρέντφορντ, σε μία στιγμή που «σηκώνει» αρκετές συζητήσεις, αν αναλογιστεί κανείς πως ο Πίνοκ παρεμποδίζει τον Ζιντσένκο να πάει στη μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν «βόλεϊ» στην περιοχή των «κανονιέρηδων» και ο Τόνεϊ ισοφάρισε στο 75’, αφιερώνοντας το γκολ στον Κάνιος που έχασε τη μητέρα του.

Από εκεί και πέρα, η Άρσεναλ «μπλόκαρε», ήθελε αλλά… δεν μπορούσε και μένει να δούμε με πόση διαφορά θα πάει στο ματς με τη Μάντσεστερ Σίτι ως πρωτοπόρος.

Λέστερ – Τότεναμ 4-1

Η Λέστερ ήταν καταιγιστική και φαίνεται ότι είχε πάρει τρομερή φόρα από το αμέσως προηγούμενο παιχνίδι της όπου είχε φτάσει στο 4-2 στην έδρα της Βίλα.

Η Τότεναμ κατάφερε να προηγηθεί με τον Μπεντακούρ στο 14ο λεπτό όταν η επαφή του Μπεν Ντέιβις με την μπάλα και η κόντρα στον Κρίστιανσεν επέτρεψαν στον χαφ των Λονδρέζων να βρει το δρόμο για τα δίχτυα (1-0).

Κι όμως, το σύνολο του Κόντε θα έφτανε στα 18 τέρματα παθητικό μόνο στο πρώτο μέρος στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ, πίσω μονάχα από τις Μπόρνμουθ (23) και Σαουθάμπτον (20)! Μέχρι το φινάλε των πρώτων 45' οι «αλεπούδες» θα είχαν σκοράρει τρεις φορές! Αρχικά στο 23' ο Μεντί πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Λέστερ στο 109ο παιχνίδι του, με μονοκόματο σουτ από απομάκρυνση του Μπεντακούρ πάνω στη γραμμή. Έπειτα, στο 25' και προτού τα «σπιρούνια» να πάρουν ανάσα, ολοκληρώθηκε η τρομερή ανατροπή με τον Μάντισον να σκοράρει από ασίστ του Ιεανάτσο, έπειτα από τρομερό τάκλιν του Φαές στον Κέιν με τη μπάλα να φεύγει κατευθείαν και να φτάνει κοντά στα καρέ των «σπιρουνιών»!

Ο δημιουργός του δεύτερου τέρματος θα γινόταν σκόρερ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν κατάφερε παρά την επίβλεψη του Ντάιερ, να σουτάρει χαμηλά και να γράψει το 3-1 στο 45' + 4'. Ο Φάες διατηρούσε μπλοκαρισμένο τον Κέιν και όσο κι αν η Τότεναμ θα στόχευε σε αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, τα έβρισκε σκούρα. Στο 70' το... γόνατο του Μπαρνς ήταν οφσάιντ κι έτσι δεν μέτρησε το γκολ για να χαρίσει και τη δεύτερη ασίστ του Ιεανάτσο στο ματς, ωστόσο, ο ίδιος έστειλε κανονικά αυτή τη φορά τη μπάλα στα δίχτυα στο 81' από ασίστ του Μάντισον κι έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 4-1.

Σαουθάμπτον – Γουλβς 1-2

Για πρώτη φορά επί εποχής Νέιθαν Τζόουνς στον πάγκο και μόλις για δεύτερη φορά στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ, η Σαουθάμπτον κατάφερε να πετύχει το πρώτο γκολ σε δικό της παιχνίδι! Κόντρα στην πειθαρχημένη και οργανωμένη άμυνα της Γουλβς, ο Αλκαράζ σκόραρε το παρθενικό του τέρμα με τους «άγιους» εκμεταλλευόμενος στιγμή σύγχυσης στα καρέ των «λύκων». Η ομάδα του Λοπετέγκι στο 27' έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς ο Λεμινά αντίκρισε δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία στον ρέφερι και τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τους φιλοξενούμενους.

Οι «άγιοι» παρά το προβάδισμα, είχαν εύθραυστη αυτοπεποίθηση και τις στιγμές που η Γουλβς ασκούσε πίεση, η νευρικότητα ήταν κάτι παραπάνω από διάχυτη στο St. Mary's. Και κάπως έτσι στο 72' ο Μπέντναρεκ με αυτογκόλ έπειτα από... κωμική φάση στα καρέ της Σαουθάμπτον, έγινε το 1-1 με το οποίο οι «λύκοι» πήραν τον βαθμό παρά το γεγονός πως είχαν αριθμητικό μειονέκτημα από το πρώτο ημίχρονο! Οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν και την ανατροπή με τον Ντιέγκο Κόστα και τελικά το 2-1 ήρθε στο 87' από τον Ζοάο Γκόμες στο ντεμπούτο του με την Γουλβς για μια εκπληκτική και παντελώς απροσδόκητη νίκη (2-1).

Φούλαμ – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0

Ο Στιβ Κούπερ είδε στο 7ο λεπτό το αμυντικό του δίδυμο να μην μπορεί να συνεχίσει, με τους Μπόλι και ΜακΚένα να γίνονται αναγκαστική αλλαγή και αυτό να προκαλεί πλήγμα στην αυτοπεποίθηση της Φόρεστ στο «Craven Cottage». Η Φούλαμ ήξερε ότι έπρεπε να εκμεταλλευτεί το σημάδι που της έστειλε η τύχη και στο 20' ο Γουίλιαν με τρομερή ντρίμπλα και τελείωμα από πλάγια δεξιά εντός περιοχής άνοιξε το σκορ.

Ο Βραζιλιάνος που το απόγευμα του Σαββάτου έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση και θύμισε τον προ μερικών ετών εαυτό του, όταν έλαμπε στην Πρέμιερ με τη φανέλα της Τσέλσι, είχε και δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο. Το ίδιο έκανε και ο Αντρέας Περέιρα σε εκτέλεση φάουλ, το δεύτερο γκολ για να ηρεμήσουν όλοι ήρθε στο φινάλε (88') από τον Σάλομον και η επιστροφή στις νίκες μετά από έναν μήνα οριστικοποιήθηκε.

Κρίσταλ Πάλας – Μπράιτον 1-1

Μπορεί η Μπράιτον να είναι σαφέστατα ανώτερη από την αντίπαλό της, όμως η Κρίσταλ Πάλας του Πατρίκ Βιεϊρά, ακόμη και αν δεν έχει κερδίσει εντός του 2023, δεν έπαψε ποτέ να είναι επικίνδυνη.

«Γλίτωσε» στο 33ο λεπτό, όταν το γκολ του Εστουπινιάν ακυρώθηκε μέσω του VAR, αλλά δεν συνέβη το ίδιο στην στιγμή του 63ου λεπτού και ενώ οι «γλάροι» είχαν καταγράψει περισσότερες από 10 τελικές προσπάθειες για γκολ.

Ο Σόλι Μαρτς άνοιξε το σκορ, όλα έδειχναν πως ο Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι θα συνεχίσει την ξέφρενη πορεία του, αλλά εν τέλει αυτό καταρρίφθηκε στο 70ο λεπτό, όταν ο Τόμκινς ισοφάρισε στο 70’.