Μια φάση, ένα γκολ, τεράστιο «τρίποντο» για την Νότιγχαμ Φόρεστ! (vid)

«Χτύπησε» με την πρώτη της τελική στην εστία, σκόραρε, είχε τον εξαιρετικό Κέιλορ Νάβας στην εστία, πειθαρχία στην άμυνα και τα κατάφερε! Η Νότιγχαμ Φόρεστ πήρε τεράστια νίκη κόντρα στην Λιντς με το τελικό 1-0, φεύγοντας στο +6 από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Η Λιντς όσο κι αν προσπαθούσε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ, είδε την Νότιγχαμ Φόρεστ να σκοράρει από το πουθενά στην πρώτη της τελική στην εστία και τον Κέιλορ Νάβας να γίνεται «Κέρβερος» στα γκολπόστ της νέας του ομάδας.

Ο Τζόνσον με ωραίο μονοκόματο βολέ από τα όρια της περιοχής μετά από την απομάκρυνση της μπάλας σε στατική φάση για τους γηπεδούχους στο City Ground έβαλε μπροστά την ομάδα του Στιβ Κούπερ με 1-0 και ... αυτό ήταν όλο για την Φόρεστ στο πρώτο ημίχρονο. Όλη τη δουλειά ανέλαβε ο Νάβας που σε κάθε καλή στιγμή της Λιντς για γκολ, ήταν παρών για να σταματήσει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα του.

Η δεύτερη τελική της Φόρεστ στην εστία ήρθε στο 48' με μια αδύναμη κεφαλιά του Μόργκαν Γκιμπς – Γουάιτ που ήταν εύκολη υπόθεση για τον Μελιέ. Ο Μαρτς δεν άργησε να βάλει στο παιχνίδι τους Σάμερβιλ και ΜακΚένι, η Λιντς παρέμενε αρκετά ενθουσιώδης ως προς τον τρόπο παιχνιδιού της, αλλά έλειπε η ποιοτική τελική επιλογή για να οδηγήσει σε καλή ευκαιρία για γκολ.

Ο Νάβας είχε πιο ήσυχο δεύτερο ημίχρονο, αλλά από κάποιο σημείο κι έπειτα η Φόρεστ απλά κρατούσε και τους 11 ποδοσφαιριστές της πίσω από την μπάλα για ν' αδειάσει η κλεψύδρα του χρόνου διατηρώντας το προβάδισμα. Με ροκάνισμα χρόνου, με κερδισμένα φάουλ για να «παγώσουν» το μομέντουμ των «παγωνιών» και με κάθε άλλο τρόπο που θα οδηγούσε στη νίκη, οι νεοφώτιστοι τα κατάφεραν.