Τζέσι Μαρτς, έχουμε πρόβλημα: Αν οι… οιωνοί έχουν βάση, η Λιντς θα υποβιβαστεί!

Κανείς δεν περίμενε όταν η Λιντς ξεκινούσε την σεζόν με δύο νίκες και μία ισοπαλία πως η συνέχεια δεν θα είναι ανάλογη. Ή τουλάχιστον πως θα έφτανε στο σημείο να πραγματοποιεί το χειρότερό της ξεκίνημα από την σεζόν των Invincibles, με τα «παγώνια» να υποβιβάζονται την τελευταία φορά που μέτρησαν μόλις 9 βαθμούς στα πρώτα 11 ματς της Premier League!

Αν κάποιος δεν ρίξει μία ματιά στην βαθμολογία και κληθεί να σχολιάσει την αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Λιντς, πιθανώς δεν θα έχει αντιληφθεί πόσο άσχημα πάνε τα πράγματα για την ομάδα του Τζέσι Μαρτς.

Και αυτό, διότι την έχουμε στο μυαλό μας ως μία ομάδα που παράγει φάσεις, που βρίσκεται ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα και που δεν κινδυνεύει. Η αλήθεια είναι όμως εντελώς διαφορετική, με τη Λιντς να καταλαμβάνει αυτή την στιγμή την 18η θέση της Premier League, να έχει συγκεντρώσει 9 βαθμούς στα 11 πρώτα ματς της, τους 8 εξ’ αυτών να τους έχει πάρει εντός έδρας και να διαθέτει την 5η χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Ίσως δεν μας κάνει τόση αίσθηση, διότι ξεκίνησε την χρονιά με 7 βαθμούς μετά από 270 αγωνιστικά λεπτά. Από την 3η αγωνιστική όμως έχει να κερδίσει, μετρώντας πλέον 5 ήττες στα 6 τελευταία ματς, 4 συνεχόμενες και μόλις 2 γκολ υπέρ της στα πιο πρόσφατα 450 λεπτά που έχει αγωνιστεί.

Έχει σοβαρά ζητήματα λοιπόν η ομάδα του Τζέσι Μαρτς, η οποία δεν έχει κάνει ανάλογο ξεκίνημα από την σεζόν που η Άρσεναλ πήρε αήττητη το πρωτάθλημα. Από το 2003-04 δηλαδή, όταν και υποβιβάστηκε…

Τότε, είχε 8 βαθμούς μετά από 11 ματς, μετρούσε και πάλι μόλις 2 νίκες, με τη Μίντλεσμπρο εκτός και με τη Μπλάκμπερν εντός, δεν είχε χάσει στην πρεμιέρα (Λιντς – Νιούκαστλ 2-2) και είχε σκοράρει τρεις λιγότερες φορές από όσες φέτος (10 τότε).

Ο προπονητής της, Πίτερ Ριντ απολύθηκε στις 10 Νοεμβρίου και ο υποβιβασμός ήρθε σε ισοβαθμία με Γουλβς και Λέστερ (33 βαθμοί), τρία χρόνια μετά τον ημιτελικό του Champions League το 2001.