Δύο γκολ στο ημίχρονο απέναντι στην Τότεναμ στο Λονδίνο, για 2η φορά στα 30 χρόνια της Premier League! (vids)

Έχει βαλθεί να τρελάνει τον ποδοσφαιρικό πλανήτη η Νιούκαστλ, η οποία προηγείται με 2-0 στο ημίχρονο της Τότεναμ, με δύο εξαιρετικά γκολ από Γουίλσον και Αλμιρόν, πράγμα που συμβαίνει μόλις για δεύτερη φορά στο Βόρειο Λονδίνο, στα 30 χρόνια της Premier League!

Τρομερή Νιούκαστλ κάνει την εμφάνισή της στο Βόρειο Λονδίνο απέναντι στην Τότεναμ, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν δις από το 31’ μέχρι το 40’ και να οδηγούνται προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Το σκορ άνοιξε ο Κάλουμ Γουίλσον με την συμπλήρωση μισής ώρας, μετά από λάθος του Γιορίς, με τον Αλμιρόν να κάνει δύο τα γκολ της ομάδας του στο 40’, με υπέροχη ατομική προσπάθεια.

Κάπως έτσι, σε 45 λεπτά η Νιούκαστλ «έγραψε» ιστορία. Διότι ποτέ πριν στο 21ο αιώνα δεν είχε καταφέρει να σκοράρει δις κόντρα στην Τότεναμ, μακριά από το «Σεντ Τζέιμς Παρκ».

Η τελευταία φορά που συνέβη κάτι τέτοιο ήταν στην 17η αγωνιστική της Premier League, την σεζόν 1994-95. Για την ιστορία, το τελικό σκορ της συνάντησης ήταν το 4-2 υπέρ της Τότεναμ!