Έδειξε τον δρόμο ο Κέιν, το «καθάρισε» ο Χόιμπιεργκ, μένει 3η η Τότεναμ! (vids)

Σε ένα ακόμη ματς που πήρε τον ρυθμό που ήθελε ο Αντόνιο Κόντε, η Τότεναμ κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Έβερτον, χάρη στον… αρχηγό της. Ο Χάρι Κέιν κέρδισε πέναλτι, παρά τις διαμαρτυρίες των «ζαχαρωτών», το εκτέλεσε εύστοχα και έφτασε τις πέντε σερί αγωνιστικές στην Premier League που βρίσκει δίχτυα, σκοράροντας στην 400η του εμφάνιση, προτού ο Χόιμπιεργκ διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Αν και κλισέ, ισχύει στο έπακρο… Όσο ο Χάρι Κέιν είναι καλά, η Τότεναμ θα είναι ψηλά και η λογική του Αντόνιο Κόντε θα δικαιώνεται. Διότι αυτό συνέβη και στην αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής της Premier League απέναντι στην Έβερτον, με τον Άγγλο να είναι ο λόγος που οι Λονδρέζοι συνεχίζουν απτόητοι, σημειώνοντας ακόμη μία νίκη δίχως να δεχθούν γκολ (2-0).

Πώς όμως φτάσαμε σε αυτό το σημείο; Η πρώτη καλή στιγμή του ματς πραγματοποιήθηκε από τον Κέιν, που πήρε την κεφαλιά στο 4’, αλλά αυτή βρήκε πάνω στον Ταρκόφσκι.

Εν συνεχεία, ο Ριτσάρλισον, που αντιμετώπισε για 3η φορά ως αντίπαλος την Έβερτον και για… πρώτη μετά το 2018, απείλησε, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε άουτ, για να συνεχιστεί η πίεση της Τότεναμ, αλλά να μην ευδοκιμήσει σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο, η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους ήταν για την Έβερτον. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την ασυνεννοησία των Ντάιερ και Μπενανκούρ, βγήκαν στην αντεπίθεση στο 37’, αλλά ο Ονάνα δεν κατάφερε να κερδίσει τον Γιορίς από πλεονεκτική θέση, πλασάροντας πάνω από την εστία.

Άστοχος ήταν και ο Κέιν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι έδειξαν να το θέλουν περισσότερο. Πάτησαν πιο πολύ περιοχή και βρέθηκαν μία «ανάσα» από το γκολ στο 58’, όταν ο Πίκφορντ ανέτρεψε τον Κέιν, σε μία φάση που «σηκώνει» πολύ συζήτηση.

Ο Τέιλορ έδειξε την «άσπρη» βούλα και ο Χάρι Κέιν ανέλαβε την ευθύνη. Αποτέλεσμα; Γκολ για την Τότεναμ, 1-0 στο 59’ και 5η σερί αγωνιστική που ο Κέιν σκοράρει, στο 400ο του ματς με την φανέλα της ομάδας του.

Από εκεί και πέρα, η Έβερτον είχε την μπάλα στα πόδια της, αλλά δεν έμοιαζε απειλητική και κάπως έτσι, η Τότεναμ «κλείδωσε» το τρίποντο στο 86΄, με τον Χόιμπιεργκ να φτάνει με ωραίο πλασέ, τα τρία γκολ στην φετινή σεζόν!