Οι «λέαινες» όρμηξαν στην Αυστρία και πήραν τη νίκη σε ιστορική βραδιά! (vid)

Με γκολ της Μιντ στο 16ο λεπτό η γυναικεία ομάδα της Αγγλίας επιβλήθηκε 1-0 της Αυστρίας στην λαμπερή πρεμιέρα του Euro των γυναικών για το φετινό καλοκαίρι στο «Ολντ Τράφορντ», σε μια βραδιά που έμεινε στην ιστορία λόγω της απίστευτης προσέλευσης του κόσμου στο γήπεδο!

Η Αγγλία μπήκε στο τουρνουά με τον καλύτερο τρόπο όταν η εξτρέμ της Άρσεναλ, Μπεθ Μιντ, κατέβασε τη μπαλιά της Φραν Κίρμπι και κατάφερε να σκοράρει με πανέμορφη λόμπα στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης για να διαμορφωθεί το τελικό 1-0 του αγώνα.

Στο «Ολντ Τράφορντ» βρέθηκαν 68.871 οπαδοί, σε μια προσέλευση ρεκόρ στα χρονικά του Euro των γυναικών, με την βρετανική ομάδα να καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα από νωρίς και να ελέγξει απόλυτα την αναμέτρηση.

Οι «λέαινες» βρίσκονται στο γκρουπ Α όπου συμμετέχουν επίσης οι Βόρειος Ιρλανδία και Νορβηγία και φυσικά έχουν στόχο την κατάκτηση του τροπαίου, επεκτείνοντας ήδη το αήττητο σερί τους στα 15 παιχνίδια μετά και το 1-0 επί της Αυστρίας.