Ο Γκρίλις και ο Μπόουεν έκαναν σε 15 λεπτά, ό,τι δεν μπόρεσαν οι Στέρλινγκ και Σάκα σε ολόκληρο το παιχνίδι! (vid)

Η Αγγλία γύρισε τον διακόπτη στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν και μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Τζακ Γκρίλις, ενώ λίγο αργότερα και ο Τζάροντ Μπόουεν, με τα «φτερά» της ομάδας να ανανεώνονται και να αποτελούν μεγαλύτερο κίνδυνο για την άμυνα των Γερμανών.

Η Αγγλία κατάφερε να φύγει με την ισοπαλία από το Μόναχο (1-1) απέναντι στην Γερμανία, με τον Χάρι Κέιν να κερδίζει πέναλτι και να ευστοχεί εύκολα, δίνοντας τον βαθμό στην ομάδα του.

Στο επιθετικό κομμάτι, τα «τρία λιοντάρια» δεν πραγματοποίησαν και την καλύτερή τους εμφάνιση, κάτι που φάνηκε πολύ ξεκάθαρα από την αλλαγή του Σάκα και την βοήθεια στον Στέρλινγκ στα τελευταία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι δεν κατάφερε να περάσει στην περιοχή των Γερμανών και να γίνει επικίνδυνος για την εστία του Νόιερ στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, ενώ αρκετές φορές έχασε την μπάλα από την κατοχή του βγάζοντας την Γερμανία στην αντεπίθεση.

Ο Σάκα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το καλό του πόδι συγκλίνοντας προς τον άξονα ενώ τα βρήκε σκούρα στην δεξιά πτέρυγα με τον Σλότερμπεκ να μην του επιτρέπει να διεισδύσει μέσα στην περιοχή για να σουτάρει ή σεντράρει προς τον Κέιν, παίζοντας μικρό ρόλο στις επιθετικές προσπάθειες της Αγγλίας

Αντίθετα, ο Γκρίλις που πέρασε στο παιχνίδι στο 72ο λεπτό και ο Μπόουεν που μπήκε οκτώ λεπτά αργότερα, άλλαξαν την εικόνα των «τριών λιονταριών» στο επιθετικό τρίτο με την ταχύτητα και τα τρεξίματα πίσω από τα ακραία μπακ της «Die Manschaft». Ειδικότερα ο επιθετικός της Σίτι χρησιμοποίησε την ταχύτητα και την ικανότητά του στο ένας εναντίον ενός για να δημιουργήσει ρήγματα από τα αριστερά ωστόσο, στην καλύτερη φάση που δημιούργησε για τον Κέιν, είδε τον Νόιερ να αποκρούει εντυπωσιακά το τελείωμα του Άγγλου αρχισκόρερ.

Στο ίδιο μοτίβο και ο Μπόουεν που πίεσε τους αντίπαλους αμυντικούς και τους ανάγκασε σε λάθη που στην συνέχεια οδήγησαν σε ευκαιρίες για την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ. Μάλιστα, δεν φοβήθηκε να βάλει το κορμί του μπροστά από τους πιο δυνατούς στόπερ της Γερμανίας για να κερδίσει σημαντικά φάουλ που γέμιζαν τα καρέ του Νόιερ και κρατούσαν την Αγγλία πιο ψηλά στον αγωνιστικό χώρο.

Βέβαια, το ελαφρυντικό για τους Στέρλινγκ, Σακά και Μάουντ ήταν πως είχαν οδηγίες από τον προπονητή τους ώστε να «ντουμπλάρουν» τα μαρκαρίσματα των ακραίων της ομάδας του Φλικ ενώ παράλληλα έπρεπε να αποτελούν και τον συνδετικό κρίκο για την επίθεση της Αγγλίας, τρέχοντας αμέσως στην αντεπίθεση αμέσως μετά την άμυνα.

Τέλος, είναι αρκετά κατανοητό πως οι περισσότεροι παίκτες έχουν αγωνιστεί σε περισσότερα από 50 παιχνίδια την φετινή σεζόν και η κούραση τους έχει καταβάλει, με το ροτέισον να είναι απαραίτητο για τον Σάουθγκεϊτ καθ’ όλη την διάρκεια των παιχνιδιών του Nations League.