Ούτε ο Λουκάκου, ούτε το νέο αφεντικό γλίτωσαν την Τσέλσι, τρέμει η Μπέρνλι μετά την ήττα από τη Βίλα (vids)

Η Τσέλσι με γκολ που δέχθηκε στο 90' + 7' , έμεινε στο 2-2 κόντρα στην Γουλβς, με τον διαφαινόμενο νέο ιδιοκτήτη, Τοντ Μπόελι παρόντα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και τον Λουκάκου να επιστρέφει στα γκολ μετά τον Δεκέμβρη... Φυσικά η 4άδα δεν έχει εξασφαλιστεί για τους «μπλε». Σίφουνας η Άστον Βίλα στο Turf Moor, 3-1 την Μπέρνλι, η οποία πλέον τρομοκρατείται για τον υποβιβασμό...

Τσέλσι – Γουλβς 2-2

Μπροστά στα μάτια του Αμερικανού επιχειρηματία, Τοντ Μπόελι που από τα ξημερώματα του Σαββάτου έχει συμφωνήσει επίσημα για την αγορά των μετοχών του Αμπράμοβιτς για να προχωρήσει η περίπλοκη διαδικασία της μεταβίβασης, οι «μπλε» δεν είχαν εύκολο απόγευμα. Θα μπορούσε να είναι πιο άνετο, βέβαια, ακόμα και με τον τρόπο που η Γουλβς αντιστεκόταν και έφτιαχνε επικίνδυνες καταστάσεις για τα καρέ του Μεντί, ωστόσο, τόσο το γκολ του Βέρνερ όσο και αυτό του Λόφτους – Τσικ δεν μέτρησαν ποτέ για διαφορετικούς λόγους.

Ο Γερμανός στο 35' κατάφερε να νικήσει τον προσωπικό του αντίπαλο και να σουτάρει δυνατά στα δίχτυα, όμως, του χρεώθηκε φάουλ, ενώ, τρία λεπτά αργότερα ο Λόφτους – Τσικ πανηγύρισε, το ίδιο έκανε και ο Τοντ Μπόελι στα επίσημα, όμως... ήταν μάταιο. Ο Τιάγκο Σίλβα πήρε μια πρώτη κεφαλιά, ο Ρούντιγκερ που ακούμπησε τη μπάλα καλυπτόταν, ίσως να ήταν εκτεθειμένος ο Λουκάκου και εν τέλει δεν υπήρξε ποτέ επίσημα γκολ από τα πόδια του Λόφτους – Τσικ από το δεύτερο δοκάρι.

Στο 48ο λεπτό ο Ρις Τζέιμς είχε καταπληκτική ιδέα σε εκτέλεση φάουλ έχοντας καταλάβει πως όλοι περίμεναν σέντρα κι έτσι έκανε χαμηλό φαλτσαριστό σουτ στη γωνία με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ, αλλά να αιφνιδιάζει απόλυτα άπαντες. Λίγο αργότερα τελικά η Τσέλσι θα κέρδιζε το πέναλτι από ένα ανόητο μαρκάρισμα του Σάις στον Λουκάκου στα όρια της περιοχής. Ο Βέλγος έπρεπε να εμφανιστεί στο παιχνίδι μετά και την αναφορά του Τούχελ στη συνέντευξη Τύπου πως θα πρέπει ο ποδοσφαιριστής να βγει στην επιφάνεια και να παίξει σημαντικό ρόλο στην ομάδα. Ο «Ρομ» ανέλαβε την εκτέλεση από την άσπρη βούλα και στο 56' έκανε το 1-0.

Ο Λουκάκου όπως φάνηκε εκ του αποτελέσματος θα τελείωνε το ματς στο 58' με το λάθος του Κόουντι που έστειλε τη μπάλα πάνω στον Νέβες, ο Πούλισικ την έστειλε μπροστά προς τον Βέλγο φορ που απλά πλάσαρε στη γωνία και έγραψε το 2-0 για τους «μπλε» μπροστά στον διαφαινόμενο νέο ιδιοκτήτη του κλαμπ. Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης είχε να σκοράρει 129 ημέρες στην Πρέμιερ Λιγκ, έχοντας πετύχει γκολ τελευταία φορά στις 29 του Δεκέμβρη πριν από το brace του Σαββάτου!

Η Γουλβς θα μείωνε σε 2-1 στο 79' με τρομερή ατομική ενέργεια του Τρινκάο από δεξιά και «κεραυνό» με το αριστερό, στέλνοντας... συστημένο το σουτ στα δίχτυα του Μεντί. Αυτό το γκολ ξεσήκωσε το σύνολο του Λάζε που πίεσε την Τσέλσι μέχρι το τέλος αλλάζοντας όλο το παιχνίδι! Οι «μπλε» είχαν και την τύχη με το μέρος τους όταν ο Τιάγκο Σίλβα έβαλε καθοριστική κόντρα σε πλασέ του Τρινκάο, ωστόσο, στο 90' + 7' από σέντρα του Τσικίνιο από δεξιά, ο Κόουντι πήρε τη δυνατή κεφαλιά για να διαμορφώσει το τελικό 2-2 στο «Στάφορντ Μπριτζ»!

Μπέρνλι – Άστον Βίλα 1-3

Η Μπέρνλι είδε όλο το ματς να στραβώνει λόγω και της αποφασιστικότητας με την οποία το διαχειρίστηκε η Άστον Βίλα. Οι «clarets» γνωρίζουν πως πλέον κάθε ματς είναι τελικός από τη στιγμή που κινδυνεύουν με υποβιβασμό, όμως, οι «χωριάτες» δεν τους άφησαν και πολλά περιθώρια. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ντάνι Ινγκς άνοιξε το σκορ και δεν το πανηγύρισε από σεβασμό στην πρώην ομάδα του. Η Μπέρνλι μετά την «παγωμάρα» και τα μερικά λεπτά κατά τα οποία ο κόσμος δεν ήταν τόσο θερμός προσπαθώντας να διαχειριστεί την αρνητική κατάσταση, άρχισε να τρέχει περισσότερο, να βγαίνει μπροστά, αλλά και ν' αφήνει πολλούς χώρους πίσω.

Η Βίλα έκανε υπομονή, κράτησε την οργάνωσή της και στο 31' ο Μπουέντια βρέθηκε σε θέση βολής σκοράροντας με τη βοήθεια κόντρας για το 2-0. «Θα τα ξαναπούμε κάπου κάποτε. Δεν ξέρουμε πότε, αλλά θα τα ξαναπούμε» φώναζαν οι οπαδοί των φιλοξενούμενων στο Turf Moor και αυτό φυσικά «πόναγε» τους φίλους της Μπέρνλι. Και δεν ήταν μονάχα το πικάρισμα από το σύνθημα, αλλά και το γεγονός πως οι γηπεδούχοι δέχθηκαν και τρίτο γκολ με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Σέντρα ο ΜακΓκιν από αριστερά, κεφαλιά ο Γουότκινς και ακόμα πιο ευρύ προβάδισμα για τη Βίλα που έφτασε στο 3-0 στο 52'.

Αυτό το γκολ έβαλε ταφόπλακα σε όποιες ελπίδες μπορεί να είχαν οι «clarets» για να παλέψουν το παιχνίδι ακόμα κι όταν βρίσκονταν πίσω στο σκορ με δυο τέρματα, όμως, αντιλήφθηκαν πως πλέον το ματς είχε χαθεί και φυσικά ανησυχούν έντονα για τις Λιντς και Έβερτον που θα προσπαθήσουν να επιβιώσουν στην κατηγορία... Ο Κορνέ στις καθυστερήσεις απλά διαμόρφωσε το τελικό 3-1 σκοράροντας... για την τιμή των όπλων.