Λάμπαρντ: «Αν εκεί ήταν ο Σαλάχ, θα έπαιρναν πέναλτι»

Για την φάση του 53ου λεπτού τοποθετήθηκε μετά το τέλος του αγώνα ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Έβερτον, ο Φρανκ Λάμπαρντ, τονίζοντας πως αν το μαρκάρισμα είχε γίνει στον Σαλάχ θα είχε καταλογιστεί το πέναλτι.

Η Έβερτον έχει παράπονα από την διαιτησία του Στιούαρτ Άτγουελ στην ήττα με 2-0 από την Λίβερπουλ στο Άνφιλντ, με τα «ζαχαρωτά» να στέκονται στην φάση του 53ου λεπτού στην περιοχή των «ρεντς».

Συγκεκριμένα, ο Άντονι Γκόρντον έπεσε μέσα στην περιοχή μετά από επαφή με τον Ζοέλ Μάτιπ με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μην καταλογίζει κάποια παράβαση, με το σκορ στο 0-0.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο τεχνικός της Έβερτον, Φρανκ Λάμπαρντ τοποθετήθηκε πάνω στο γεγονός, χρησιμοποιώντας καυστική γλώσσα για την διαιτησία του Άτγουελ και την «εύνοια» υπέρ της Λίβερπουλ.

«Ήταν πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν νομίζω ότι μπορείς να τα πάρεις εδώ (στο Άνφιλντ). Αν εκεί ήταν ο Σαλάχ, θα το είχαν πάρει», τόνισε ο Άγγλος προπονητής σχετικά με την επίμαχη φάση.