Τόλμησε, ονειρεύτηκε, πήγε για το «μπαμ», αλλά η Τσέλσι αποχωρεί υπερήφανη... (vids)

Πέτυχε τρία γκολ, έκανε εκπληκτική εμφάνιση, κατάφερε να παρουσιάσει κάτι που κανείς δεν περίμενε στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου», αισθάνεται υπερήφανη, όμως αποχαιρετά το Τσάμπιονς Λιγκ. Η Τσέλσι άγγιξε το όνειρο, όμως, η νίκη επί της Ρεάλ με το τελικό 3-2 στην παράταση δεν ήταν αρκετή στον επαναληπτικό προημιτελικό. Ο Μπενζεμά έστειλε τη «βασίλισσα» στους «4».

Η Τσέλσι που δεν είχε τίποτα να χάσει στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» μετά το εις βάρος της 3-1 του «Στάμφορντ Μπριτζ». Με τους Τζέιμς, Κόβασιτς και Λόφτους – Τσικ να παίρνουν θέση στο αρχικό σχήμα, κατάφερε να προκαλέσει ανησυχία στην Ρεάλ Μαδρίτης και εκνευρισμό στους οπαδούς που είχαν βρεθεί στο γήπεδο των «μερένγκες».

Με διάθεση που έκανε τεράστια διαφορά σε σχέση με το πρώτο ματς, με κατοχή της μπάλας, με σωστές μεταβιβάσεις και δίχως φόβο, οι «μπλε» κατάφεραν στο 15ο λεπτό να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να ξαναμπούν για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης.

Οι Λόφτους – Τσικ και Βέρνερ βρήκαν τη μπάλα με τη μία και την έστειλαν προς τον Μάουντ στον κενό χώρο για να πλασάρει δυνατά και εύστοχα ο Άγγλος για το 1-0. Οι Λονδρέζοι είχαν σωστό πρέσινγκ και ανάγκαζαν την Ρεάλ σε εύκολα και γρήγορα λάθη ώστε να μη φεύγει η μπάλα από το μισό γήπεδο της ομάδας του Αντσελότι. Η αλήθεια, βέβαια, είναι πως κλασσικές ευκαιρίες δεν επετράπησαν από τα μετόπισθεν των Μαδριλένων, ωστόσο, η Τσέλσι παρέμενε σε θέση ισχύος.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ξανά οι Λονδρέζοι πήραν τα ηνία στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να φτάσουν και στο 2-0! Στο 50ο λεπτό ο Ρις Τζέιμς σούταρε, η Τσέλσι κέρδισε κόρνερ από κόντρα την οποία οι «μερένγκες» αρνήθηκαν πως έγινε, ωστόσο, από τη στατική φάση ο Ρούντιγκερ με κεφαλιά ισοφάρισε το συνολικό σκορ στο 3-3! Και αυτή η φάση ξύπνησε την Ρεάλ που βγήκε στην επίθεση με ένταση, έκανε ευκαιρίες, όμως οι Πρωταθλητές Ευρώπης είχαν μπροστά τους μια... σχεδόν αξέχαστη βραδιά!

Στο 62' ο Μάρκος Αλόνσο έφυγε από αριστερά, «ξάπλωσε» τον Καρβαχάλ που του έβαλε την κόντρα στο αριστερό σουτ, ο φουλ μπακ της Τσέλσι σούταρε με το δεξί, σκόραρε, όμως ο VAR εντόπισε χέρι στο κοντρόλ του και το γκολ δεν μέτρησε ποτέ. Τέσσερα λεπτά αργότερα μια κεφαλιά του Μπενζεμά σταμάτησε στο δοκάρι του Μεντί και η ομάδα του Τούχελ το πήρε το μήνυμα από την τύχη που της είχε φτιάξει υπέροχο σενάριο για την αναμέτρηση.

Ο Βέρνερ στο 75' έφυγε στο χώρο από αριστερά από μπαλιά του Κόβασιτς, ντρίμπλαρε τον Καζεμίρο και τον Αλάμπα και τον Καρβαχάλ, σούταρε και νίκησε τον Κουρτουά για το 3-0! Μια στιγμή μαγείας του Μόντριτς στο 80' και το πλασέ του Ροντρίγο – που μόλις είχε περάσει στο ματς – από την απίθανη πάσα του Κροάτη χαφ μείωσαν σε 3-1 για τη Ρεάλ που μπορούσε να σώσει την κατάσταση και να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί πήγε η αναμέτρηση, αφού οι δυο προσπάθειες του Πούλισικ με προβολή στις καθυστερήσεις έφυγαν ψηλά, πάνω από την εστία του Κουρτουά.

Στο 6ο λεπτό του εξτρά ημιώρου όλα πήγαν λάθος για την Τσέλσι... Ο Ρις Τζέιμς έκανε έκανε βεβιασμένη πάσα, η μπάλα χάθηκε, ο Καμαβινγκά έστειλε τον Βινίσιους στο κενό χώρο αριστερά, αυτός γέμισε για τον Μπενζεμά που ήταν ολομόναχος στην περιοχή, ο Ρούντιγκερ έπεσε από τον βηματισμό του και ο Γάλλος με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-3 στέλνοντας τους «μερένγκες» στα ημιτελικά... Ο Τούχελ «θυσίασε» τον Καντέ περνώντας στο ματς τον Ζίγιεχ από το 99' για να βοηθήσει ο Μαροκινός στο επιθετικό κομμάτι με φρέσκα πόδια και μυαλό, αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν το επιθυμητό για τους Λονδρέζους. Όσο κι αν πίεσαν οι Πρωταθλητές Ευρώπης και κόσμου στο φινάλε, όσο κι αν ο Χάβερτς ήταν ολομόναχος στέλνοντας τη μπάλα άουτ στο 117' με κεφαλιά, ήρθε ο αποκλεισμός...

Αξιζει να σημειωθεί πως παρά τον αποκλεισμό, διατηρήθηκε το απίστευτο σερί των «μπλε» με 21 ματς, πλέον, δίχως ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ σε αναμετρήσεις που έχουν προηγηθεί (17-4-0). Τελευταία ήττα ήταν το 2012 και την 21η του Φλεβάρη, όταν τότε η Νάπολι είχε επικρατήσει με ανατροπή 3-1 στην Ιταλία! Η κατάληξη εκείνης της σεζόν ανέβασε την Τσέλσι στην κορυφή της Ευρώπης...