Γκολ για Κουτίνιο και Ριτσάρλισον, ντεμπούτο με τη «σελεσάο» ο Μαρτινέλι! (vid)

Ο επιθετικός της Έβερτον και ο μέσος της Άστον Βίλα πέτυχαν από ένα τέρμα στη νίκη της Βραζιλίας επί της Χιλής με 4-0 για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τον Γκάμπριελ Μαρτινέλι να κάνει το ντεμπούτο του με τη «σελεσάο» αγωνιζόμενος για 15 λεπτά.

Η Βραζιλία είχε ήδη προκριθεί στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 στα γήπεδα του Κατάρ, όμως αυτό δεν την εμπόδισε από το να πετύχει 4 τέρματα απέναντι στη Χιλή και να την κρατήσει ακόμη πιο μακριά από την πρόκριση στα μπαράζ.

Η Πρέμιερ Λιγκ είχε την τιμητική της στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, με τον Κουτίνιο να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και τον Ριτσάρλισον να διαμορφώνει το τελικό 4-0, έπειτα από ασίστ του Μπρούνο Γκιμαράες, μεταγραφικό απόκτημα του Ιανουαρίου για τη Νιούκαστλ.

Την ίδια ώρα, τις εξαιρετικές του εμφανίσεις με την Άρσεναλ εξαργύρωσε ο Γκάμπριελ Μαρτινέλι, μπαίνοντας στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης με τη Χιλή για να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με τη «σελεσάο».