«Μαγικός» Κουτίνιο, δεν σταματά πουθενά η Νιούκαστλ, έκανε και… λάθος ο Σα!

Ένας μαγικός Κουτίνιο έκανε την εμφάνισή του απέναντι στην Σαουθάμπτον, με την Άστον Βίλα να επικρατεί με 4-0 των «αγίων», επιδεικνύοντας την αγωνιστική βελτίωσή της υπό τις οδηγίες του Στίβεν Τζέραρντ! Την ίδια ώρα, η Νιούκαστλ «καθάρισε» από νωρίς την Μπράιτον, συνεχίζοντας αήττητη στο 2022, ενώ η Γουλβς ηττήθηκε με 2-0 από την Πάλας του Βιεϊρά, εξαιτίας της ενός λάθους του Ζοσέ Σα στο πρώτο μέρος.

Εντυπωσιακή Άστον Βίλα και απίστευτος Φελίπε Κουτίνιο στην αναμέτρηση της 28ης αγωνιστικής απέναντι στην Σαουθάμπτον, με τον Βραζιλιάνο να πραγματοποιεί την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, σκοράροντας δις και υπογράφοντας επί της ουσίας την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του Τζέραρντ στον πάγκο των «βίλανς».

Αναλυτικότερα, η ομάδα του Άγγλου ήταν καλύτερη σε ολόκληρη την διάρκεια του παιχνιδιού, ωθώντας την Σαουθάμπτον σε μία απρόβλεπτη για αυτήν κατάρρευση! Το σκορ άνοιξε στο 9ο λεπτό Γουότκινς με «αλήτικη» κίνηση και από εκεί και πέρα ανέλαβε την σκυτάλη ο Κουτίνιο.

Έκανε το 2-0 στο 43ο λεπτό, σκόραρε και στο 53’ με υπέροχη κίνηση και στο που κόντραρε και μπέρδεψε τον Φόρστερ, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Ινγς, ύστερα από ωραία ασίστ Κας από την δεξιά πτέρυγα.

Την ίδια ώρα, η Νιούκαστλ δείχνει πως δεν σταματάει πουθενά, εξακολουθώντας να μην δέχεται γκολ σε κανονική ροή αγώνα στο 2022 στην Premier League! Η Μπράιτον μπήκε δυνατά στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», αλλά σύντομα αντιλήφθηκε πως τα προβλήματα στην ανασταλτική της λειτουργία είναι δισεπίλυτα.

Κάπως έτσι, στην κόντρα επίθεση ο Μέρφι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι αλλά ο Φρέιζερ μπόρεσε να κάνει το 1-0 στο 12’, ενώ τρία λεπτά μετά ο Σαρ «διπλασίασε» το προβάδισμά της ομάδας του με το κεφάλι!

Από εκεί και πέρα, οι «γλάροι» σοβαρεύτηκαν, ρέφαραν την ευκαιρία του Ντάνι Γούελμπεκ με το γκολ του Ντανκ αλλά η αντεπίθεσή τους δεν συνεχίστηκε περαιτέρω. Άμεση συνέπεια αποτέλεσε το τελικό 2-1 για τη Νιούκαστλ, η οποία συνεχίζει αήττητη στην Premier League με τον καινούργιο χρόνο, μετρώντας πέντε νίκες σε έξι ματς εντός του 2022!

Τέλος, όσον αφορά το μεγάλο «διπλό» της Κρίσταλ Πάλας στο «Μολινό» με αντίπαλο την Γουλβς, η αναμέτρηση απέδειξε πως και ο Ζοσέ Σα ενδέχεται να κάνει λάθη. Υπέπεσε σε γκάφα στο πρώτο γκολ του Ματέτα στο 19ο λεπτό, προτού ο Ζαχά σκοράρει με πέναλτι για να κάνει το 2-0 και να μην αφήσει περιθώριο αντίδρασης στο σύνολο του Μπρούνο Λάζε!