Buzzer beater του Ράσφορντ για την Γιουνάιτεντ, «διπλό»-ανάσα για τη Νιούκαστλ, δεν σταματάει ούτε από… drone η Γουλβς! (vids)

Όλα έδειχναν ότι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γουέστ Χαμ οδηγούνταν με μαθηματική ακρίβεια στην ισοπαλία, όμως ο Ράσφορντ με γκολ του στο 93’ θέλησε να δώσει μεγάλη ανάσα στους «κόκκινους διαβόλους» και τον Ραλφ Ράνγκνικ (1-0). Την ίδια ώρα, η Νιούκαστλ πέτυχε μόλις την δεύτερη νίκη της στην σεζόν, με τον Σέλβι να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με την Λιντς (0-1), ενώ η Γουλβς συνεχίζει ακάθεκτη, πετυχαίνοντας 4η συνεχόμενη νίκη στην Premier League, με «θύμα» της αυτή την φορά την Μπρέντφορντ (1-2)!

Buzzer beater του Ράσφορντ για την Γιουνάιτεντ, «διπλό»-ανάσα για τη Νιούκαστλ, δεν σταματάει ούτε από… drone  η Γουλβς! (vids)

Όταν μιλάμε για αγγλικό ποδόσφαιρο, έχουμε στο μυαλό μας την Premier League. Όταν αναφερόμαστε στην Premier League, μιλάμε για το πιο απρόβλεπτο πρωτάθλημα στον ποδοσφαιρικό πλανήτη, με πολλά γκολ, εκατέροθεν στιγμές και εντυπωσιακές φάσεις να κάνουν την εμφάνισή τους.

Ωστόσο, ό,τι πιο «ενδιαφέρον» παρακολουθήσαμε στα τρία ματς των 17:00 της 23ης αγωνιστικής στο πρώτο ημίχρονο, ήταν το drone που «πέταξε» πάνω από το Brentford Community Stadium, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν Μπρέντφορντ και Γουλβς στα αποδυτήρια με τεράστια καθυστέρηση λόγω της διακοπής και με το 0-0 να είναι το σκορ των πρώτων 45’.

Αντιστοίχως, κάτι ανάλογο συνέβη και στο ματς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Γουέστ Χαμ, με το σύνολο του Ραλφ Ράνγκνικ να είναι καλύτερο, να πιέζει ψηλά αλλά να έχει να επιδείξει μόνο μία ορθή ανασταλτική λειτουργία και μία μεγάλη στιγμή με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 20ο λεπτό, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό, κάθετο δοκάρι του Αρεολά.

Όσον αφορά, το Λιντς – Νιούκαστλ, το οποίο προβλεπόταν ως ένα κλειστό ματς, με την απαιτούμενη σκοπιμότητα να υπερισχύει, εκεί είδαμε το ακριβώς αντίθετο. Οι ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες ήταν πολλές, με τον Τζέιμς να αστοχεί από πλεονεκτική θέση από την μικρή περιοχή και τον Σέλβι να πιάνει εξαιρετικό σουτ μέσα στο «κουτί», πριν από το τέλος του ημιχρόνου, αλλά τον Μελιέ να του βάζει «στοπ».

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο των αναμετρήσεων, όλα διαφοροποιήθηκαν, με το ματς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να ξεκινά με μεγάλη στιγμή του Φρεντ, που «νικήθηκε» από τον Αρεολά και του Μπόουεν, του οποίου η προσπάθεια βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ακολούθησαν καλές στιγμές με τον Βαράν στο 58’ και με τον Ράσφορντ στο 65, όλα έδειχναν ότι οδηγούμαστε στο 0-0, αλλά ο Ράσφορντ είχε διαφορετική άποψη. Σκόραρε κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, πήρε την μπάλα από τον Καβάνι, την έσπρωξε στα δίχτυα και έδωσε ξανά ελπίδες… τετράδας στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Την ίδια ώρα, ο φοβερός ρυθμός στο «Έλαντ Ρόουντ» συνεχίστηκε αδιάκοπα, με την Λιντς και τη Νιούκαστλ να αποδεικνύουν έμπρακτα πως δεν συμβιβάζονται με την ισοπαλία και πως επιζητούν οπωσδήποτε τη νίκη. Ο Μαρσέλο Μπιέλσα μετέφερε το πάθος του στους ποδοσφαιριστές του, αλλά οι χώροι που άφηνε πίσω η Λιντς, πιθανώς κάποια στιγμή θα την «πρόδιδαν».

Αυτό συνέβη στο 74’, το φάουλ εκτός περιοχής αποδείχθηκε κομβικό και ο Τζος Σέλβι έστειλε εξαιρετικά την μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση, για το δεύτερο φετινό του γκολ, σηματοδοτώντας και την 2η επικράτηση της Νιούκαστλ στην σεζόν!

Τέλος, στο ματς που ολοκληρώθηκε, πολύ φυσιολογικά, μισή ώρα αργότερα ανάμεσα σε Μπρέντφορντ και Γουλβς, ο Ζοάο Μουτίνιο ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά οι «μέλισσες» αντέδρασαν προσωρινά, με σκόρερ τον Τόνεϊ.

Η ισοπαλία διαγραφόταν στο Brentford Community Stadium, αλλά το σύνολο του Λάζε βρήκε και πάλι απάντηση. Σκόραρε με τον Νέβες στο 78’, έπαιξε και πάλι εξαιρετική άμυνα και πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να απέχει μόλις 4 βαθμούς από την τετράδα!