Ματσάρα με κόκκινη, δύο ακυρωθέντα γκολ, πέναλτι και… ισοπαλία για την Τότεναμ στο «Σεντ Μέρις» - κατέρρευσε η Νόριτς των Γιαννούλη και Τζόλη!

Μπορεί η Τότεναμ να ευνοήθηκε από την αποβολή του Σαλισού στο 40’, όμως όσο καλός και να ήταν ο Χάρι Κέιν, η Σαουθάμπτον των «10» ήταν… αρκετή για να μπλοκάρει το σύνολο του Κόντε, που δεν αξιοποίησε τον… παραπάνω, βλέποντας και δύο γκολ να ακυρώνονται (1-1)! Την ίδια ώρα, η Νόριτς «κατέρρευσε» σε… ένα ημίχρονο από την Κρίσταλ Πάλας (3-0), ενώ η Γουέστ Χαμ ήταν σοβαρή και έφυγε με «διπλό» και ανατροπή από την έδρα της Γουότφορντ (1-4)!

Ήταν δεδομένο και πριν από την έναρξη του ματς της 20ης αγωνιστικής ανάμεσα στην Σαουθάμπτον και την Τότεναμ πως ο Αντόνιο Κόντε δεν θα έχει εύκολο έργο απέναντι στους «αγίους», ακόμη και αν κοουτσάρει την ομάδα που είναι η… μοναδική αήττητη στο πρωτάθλημα, μαζί με τη Μάντσεστερ Σίτι από τότε που ανέλαβε! Και πράγματι αποδείχθηκε, με το τελικό 1-1 να «πληγώνει» τους Λονδρέζους!

Αναλυτικότερα, η Τότεναμ είδε την Σαουθάμπτον να μπαίνει πολύ καλύτερα στο ματς, ούσα ορεξάτη και επικίνδυνη μέχρι και την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Ο Κέιν με τον Σον δεν μπορούσαν να τροφοδοτηθούν και το σύνολο του Χάζενχατλ πήρε το προβάδισμα στο 25’, με το τρίτο συνεχόμενο γκολ του Γουόρντ Πράους, σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Το εκπληκτικό σουτ του Άγγλου μέσου δυσκόλεψε την κατάσταση για τους Λονδρέζους, όμως η Σαουθάμπτον φρόντισε να… αλλάξει από μόνη της τα δεδομένα του ματς, μεταφέροντας την πίεση στον εαυτό της.

Στο 39ο λεπτό, μία κάθετη πάσα για τον Σον έκανε τον Σαλισού να τον ανατρέψει, με την κόκκινη κάρτα να είναι γεγονός. Ο Κέιν μετέτρεψε σε γκολ την ευκαιρία και το 1-1 του 40ου λεπτού, σε συνδυασμό με το αριθμητικό πλεονέκτημα, έδιναν στην Τότεναμ τις συνθήκες που χρειαζόταν, προκειμένου να φύγει με το «διπλό» από μία δύσκολη έδρα.

Εν τέλει όμως δεν τα κατάφερε, με το δεύτερο ημίχρονο να είναι δραματικό! Οι Λονδρέζοι είδαν δύο φορές τέρματά τους να ακυρώνονται. Αρχικά αυτό του Χάρι Κέιν, ύστερα από ωραία πάσα του Χάρι Γουίνγκς και εν συνεχεία το αυτογκόλ του Φόστερ στο 66’, για επιθετικό φάουλ! Το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι και το τέλος, με την Σαουθάμπτον να αντέχει και η Τότεναμ να αφήνει δύο βαθμούς στην έδρα της…

Την ίδια ώρα, η Γουέστ Χαμ, επίσης προέβη σε μία σημαντική ανατροπή στην έδρα της Γουότφορντ, ξεπερνώντας το «σοκ» από την ήττα της Boxing Day, στο «σπίτι» της από την Σαουθάμπτον.

Ξεκίνησε νωθρά το ματς, είδε τον Ντένις να κάνει 8 τα γκολ του, όντας ο πρώτος σε γκολ και ασίστ για την ομάδα του, αλλά η αντίδρασή της ήταν εξαιρετική. Κέρδισε τέσσερα κόρνερ μέχρι και την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα και εν συνεχεία βρήκε το γκολ ισοφάρισης στο 27’, έπειτα από υπέροχη συνεργασία και τελείωμα του Τόμας Σούτσεκ!

Κάπου εκεί, ο διακόπτης γύρισε… αυτομάτως, καθώς 120 δευτερόλεπτα αργότερα, τα «σφυριά» έφεραν τούμπα το ματς, με σκόρερ τον Μπενράχμα, υποχρεώνοντας την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι να ανοιχτεί, προκειμένου να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα.

Το 3-1 του 47ου λεπτού από τον Μπόουεν ακυρώθηκε, αλλά επί της ουσίας προϊδέασε άπαντες για την εξέλιξη του ματς στο «Βίκαρεϊτζ Ρόουντ»! Εν τέλει, το 4-1 διαμορφώθηκε από τους Νομπλ και Βλάσιτς στις καθυστερήσεις!

Τέλος, στην αναμέτρηση του «Σέλχαρστ Παρκ», ούτε η «παρθενική» εμφάνιση των Τζόλη και Γιαννούλη στην βασική ενδεκάδα μπόρεσε να χαρίσει στη Νόριτς την πρώτη της νίκη την… Τρίτη στην Premier League! Αντιθέτως έκανε τις ήττες της… 13 με χαρακτηριστική ευκολία, την συγκεκριμένη ημέρα.

Η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά, δίχως αυτόν στον πάγκο, ήταν εξαιρετική, προηγήθηκε με πέναλτι του Έντουαρντ και πριν από την λήξη του πρώτου μέρους σκόραρε ακόμη δύο φορές με τους Ματέτα και Σλουπ να βρίσκουν δίχτυα, διαμορφώνοντας το 3-0 που παρέμεινε μέχρι τέλους!