Αγγλία: «6 στα 6» απέναντι στην Αλβανία με γκολ 19-1!

Τα «τρία λιοντάρια» αρνούνται να συμβιβαστούν με οτιδήποτε λιγότερο από τους τρεις βαθμούς όταν βρίσκουν απέναντί τους την Αλβανία, έχοντας μάλιστα δεχτεί μόλις 1 γκολ έναντι 19 που έχει σκοράρει σε 6 αναμετρήσεις.

Σαρανταπέντε λεπτά χρειάστηκαν για να καθαρίσει το ματς η Αγγλία απέναντι στην Αλβανία για την προτελευταία αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022, με τα «τρία λιοντάρια» να πετυχαίνουν 5 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και τον Χάρι Κέιν να πετυχαίνει τέλειο χατ-τρικ.

Ωστόσο αυτό δεν μοιάζει κάτι ασυνήθιστο για τους Άγγλους  που πέτυχαν την 6η τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στους Αλβανούς, αρνούμενοι να συμβιβαστούν με κάτι λιγότερο από το τρίποντο. Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί ξανά σε ομίλους προκριματικών Παγκοσμίου Κυπέλλου τις σεζόν 2000-2001 και 1988-1989 με τα «τρία λιοντάρια» να πετυχαίνουν μόνο νίκες.

Μάλιστα, στις 6 αναμετρήσεις ανάμεσα στις δύο χώρες, η Αγγλία έχει σκοράρει 19 γκολ ενώ έχει δεχτεί μόλις 1, αυτό στο παιχνίδι επί αλβανικού εδάφους που έληξε 3-1 για τους Άγγλους το 2001.