Με το άστρο του Σμιθ – Ρόου η Άρσεναλ, «κόλλησε» η Τότεναμ, έγινε ντέρμπι το Λιντς – Λέστερ (vids)

Με ακόμα ένα εκπληκτικό γκολ του Σμιθ – Ρόου, η Άρσεναλ πήρε ακόμα μια νίκη στην αποτελεσματική περίοδο που διανύει, επικρατώντας 1-0 της Γουότφορντ στο «Έμιρεϊτς». Στο 0-0 το Έβερτον – Τότεναμ στο δεύτερο ματς του Κόντε στον πάγκο των «σπιρουνιών», με τον Ιταλό ν' αντικρίζει αρκετά στοιχεία προς διόρθωση. Μορφή ντέρμπι πήρε το Λιντς – Λέστερ, που ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 1-1.

Άρσεναλ – Γουότφορντ 1-0

Ο Μπεν Φόστερ αποδείχθηκε ο πιο μεγάλος αντίπαλος της Άρσεναλ στο ματς με την Γουότφορντ στο «Έμιρεϊτς». Ο πολύπειρος πορτιέρε προσπάθησε και κατάφερε να κρατήσει τους «κανονιέρηδες» μακριά από το γκολ στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, έχοντας μάλιστα αποκρούσει πέναλτι!

Λίγο μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου η μπάλα στήθηκε στην άσπρη βούλα, εκεί ανέλαβε την εκτέλεση ο Ομπαμεγιάνγκ και ο Φόστερ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια για να γίνει ο γηραιότερος που πιάνει πέναλτι στην Πρέμιερ Λιγκ (38 ετών και 218 ημερών) μετά τον Σέι Γκίβεν από το 2016, όταν το είχε καταφέρει στα 40 του χρόνια (και 129 μέρες) σε παιχνίδι της Στόουκ με την Έβερτον.

Ο γηραιότερος που έχει πιάσει πέναλτι σε παιχνίδι με αντίπαλο την Άρσεναλ παραμένει ο Μαρκ Σβάρτσερ που το είχε κάνει με τη φανέλα της Φούλαμ τον Νοέμβρη του 2012 σε ηλικία 40 ετών και 35 ημερών. Τελικά στο 56ο λεπτό από αδυναμία της άμυνας της ομάδας του Ρανιέρι ν' απομακρύνει, ο Γουάιτ την είδε... Μέσι, προσπάθησε για το σλάλομ, από κόντρα η μπάλα πήγε στον εκπληκτικό Σμιθ – Ρόου που έκανε αμέσως το σουτ και νίκησε τον Φόστερ για το 1-0.

Ο μικρός έχει πλέον 4 τέρματα και 2 ασίστ στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ, είναι ο κορυφαίος και στις δύο κατηγορίες για την Άρσεναλ στο πρωτάθλημα και έχει βρει δίχτυα σε καθένα από τα τρία τελευταία παιχνίδια στην Λίγκα. Λίγο έλειψε βέβαια να τα καταστρέψει όλα ο Ράμσντεϊλ στο 86' με την κάκιστη έξοδο που έκανε, με τον Κινγκ όμως από πολύ πλάγια θέση να μη μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 89' ο Κούτσκα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για άγαρμπη κόντρα με τον Ταβάρες και με αυτή τη νίκη οι «κανονιέρηδες» έριξαν την Γιουνάιτεντ στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Έβερτον – Τότεναμ 0-0

Η Τότεναμ του Αντόνιο Κόντε μετά τη νίκη επί της Φίτεσε στο ντεμπούτο του Ιταλού κόουτς στον πάγκο των Λονδρέζων, επισκέφτηκαν το «Γκούντισον Παρκ» και η αλήθεια είναι ότι παρά τη διάθεση και την ψυχολογία, έπρεπε να βρουν ορθολογικό τρόπο για το γκολ. Τα «σπιρούνια» το προσπαθούσαν πολύ στον αγωνιστικό χώρο, έλειπε η σπίθα για να κάνουν το κάτι παραπάνω, έδειχναν να σκέφτονται πάρα πολύ τα πάντα και αυτό ήταν θέμα που έπρεπε να λύσει στ' αποδυτήρια ο Κόντε.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Μπενίτεθ η αλήθεια είναι πως δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους για να κρατήσει αυτό το 0-0 στο πρώτο μέρος, αν και ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα ο Ρεγκιλόν θα μπορούσε να γίνει πολύ επικίνδυνος αν έφτανε σε μια μπαλιά του Κέιν...

Το παιχνίδι άρχισε να παίρνει διαφορετική και ταχύτατη τροπή στο δεύτερο ημίχρονο με τη μπάλα να μετακινείται εύκολα από το μισό γήπεδο στο άλλο και κοντά στα καρέ των τερματοφυλάκων. Η Έβερτον ζήτησε πέναλτι σε φάση με τον Γιορίς που πρόλαβε έστω και λίγο τη μπάλα πριν τα πόδια του Ριτσάρλισον και με τον κόσμο να βλέπει το replay στην οθόνη του γηπέδου, η κατάσταση αγρίεψε.

Λίγο αργότερα τα «ζαχαρωτά» φώναξαν ξανά για χέρι στην περιοχή δίχως να πάρουν κάτι, με τους γηπεδούχους να έχουν πλεόν ένταση και εκνευρισμό και την Τότεναμ να καλείται ν' αντέξει σε αυτή την κατάσταση. Η νευρικότητα, ωστόσο, δεν επέτρεψε στα «ζαχαρωτά» να κυνηγήσουν το γκολ με πιο καθαρό μυαλό. Στο φινάλε ο Λο Σέλσο πήγε να κλέψει όλο το ματς για τα «σπιρούνια» με ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ που σταμάτησε στο δοκάρι και το ματς έμεινε δίχως τέρματα, με τον Χόλγκεϊτ ν' αποβάλλεται στο 90' για φάουλ στον Χόιμπιεργκ.

Λιντς – Λέστερ 1-1

Παιχνίδι με ενθουσιασμό ήταν αυτό ανάμεσα στη Λιντς και την Λέστερ στο «Έλαντ Ρόουντ», με το σύνολο του Μαρσέλο Μπιέλσα να παίρνει το προβάδισμα με εντυπωσιακό τρόπο και να δέχεται ένα εξίσου υπέροχο γκολ ένα λεπτό αργότερα για το 1-1 του πρώτου μέρους.

Στο 26' ο Ραφίνια με εκτέλεση φάουλ που πέρασε απ' όλους μπέρδεψε τον Σμάιχελ που τελικά μάζεψε τη μπάλα από το βάθος της εστίας του για το 1-0 των «παγωνιών», ενώ, στο 27', ο Χάρβεϊ Μπαρνς πάτησε περιοχή από αριστερά, έφερε στο δεξί κι έκανε μαγικό σουτ για το 1-1! Οι γηπεδούχοι αμέσως μετά είχαν και δοκάρι με τον Ρικάρντο Περέιρα.

Τα «παγώνια» ήταν εκείνα που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη μεγάλη δημιουργία επικίνδυνων καταστάσεων στα καρέ των αντιπάλων τους με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Λούκμαν στο 67ο λεπτό να νομίζει πως έβαλε μπροστά την Λέστερ, όμως τον VAR να εντοπίζει οφσάιντ και να μη μετράει ποτέ το γκολ. Ο Μαρσέλο Μπιέλσα είδε τους ποδοσφαιριστές του να συνεχίζουν να επιτίθενται και τον Ντάνιελ Τζέιμς να κάνει ακριβώς όσα του είχε ζητήσει, ωστόσο, δεν είχε αντίκτυπο στο αποτέλεσμα του ματς, που έμεινε στο 1-1. Διατηρείται το άγχος στα χαμηλά για τη Λιντς...