Τσέλσι: Δεν έχει δεχθεί γκολ στο πρώτο ημίχρονο, από τον Αύγουστο, σε όλες τις διοργανώσεις!

Μεγάλη είναι η κουβέντα που γίνεται στην Τσέλσι και στο ευρύτερο πλαίσιο του αγγλικού πρωταθλήματος, για τον τρόπο με τον οποίο οι «μπλε» κατορθώνουν να αμυνθούν. Η ανασταλτική τους λειτουργία είναι εξαιρετική, το σερί συνεχίστηκε και κόντρα στην Σαουθάμπτον, και το σύνολο του Τόμας Τούχελ εξακολουθεί να μην δέχεται γκολ στο πρώτο μέρος, εδώ και 60 ημέρες.

Ήταν 28 Αυγούστου και 3η αγωνιστική της Premier League, όταν η Τσέλσι ταξίδευε στο Λίβερπουλ για να συναντήσει το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ, και εν τέλει να καταφέρνει να πάρει έναν πολύ σημαντικό βαθμό, αναλογικά με την εξέλιξη του ματς.

Προηγήθηκε από στημένη φάση, ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με πέναλτι του Μοχάμεντ Σαλάχ, και όλα έδειχναν πως θα γνωρίσει την πρώτη ήττα της σεζόν, μιας και αγωνιζόταν με αριθμητικό μειονέκτημα. Και όμως! Όχι μόνο άντεξε, αλλά απορρόφησε και την πίεση. Η σημασία πιθανώς του τελικού 1-1 θα γίνει αντιληπτή στο τέλος της σεζόν…

Ωστόσο, αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι «μπλε» δέχθηκαν γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Έχουν πλέον περάσει 60 ημέρες και έχουν μεσολαβήσει 11 ενενηντάλεπτα.

Καμία αντίπαλός της δεν κατόρθωσε να την «πληγώσει» πριν οι ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα! Η τελευταία ομάδα μάλιστα που έβαλε γκολ στους «μπλε» σε αμφότερα 45άλεπτα, ήταν η Άστον Βίλα (2-1), στην τελευταία αγωνιστική της περσινής σεζόν!