Κρίστιαν Μπεντέκε: Σκόραρε και πάλι κόντρα στην Άρσεναλ, πανηγύρισε, αλλά για πρώτη φορά δεν έφυγε με το «διπλό» από το «Έμιρεϊτς»

Μπορεί ο Κρίστιαν Μπεντέκε να βρήκε και πάλι δίχτυα απέναντι στην Άρσεναλ, σε τέταρτο διαφορετικό ματς στην καριέρα του στο «Έμιρεϊτς», όμως η Κρίσταλ Πάλας δεν κατάφερε να πάρει το «διπλό», ούσα η πρώτη ομάδα που δεν συνδυάζει γκολ του επιθετικού της με τρίποντο!

Φτάνουμε στο 50ο λεπτό στο «Έμιρεϊτς» και η Κρίσταλ Πάλας καταφέρνει μέσω της πίεσης που ασκεί, να κάνει τον Τόμας Παρτέι να κάνει λάθος. Η μπάλα φτάνει στον Μπεντέκε που πρέπει απλώς να αποφύγει στο «ένας εναντίον ενός» τον Γκάμπριελ Μανγκαλάες, και να νικήσει τον εξαιρετικό Ραμσντέιλ.

Μερικά δευτερόλεπτα μετά, το «Έμιρεϊτς» έχει σιγήσει, και ο Μπεντέκε πανηγυρίζει για τέταρτη φορά στο εν λόγω γήπεδο, και για 6η συνολικά στην καριέρα του απέναντι στην Άρσεναλ!

Το γκολ του αποδεικνύεται καλός οιωνός. Ποτέ άλλωστε μέχρι τώρα ο Βέλγος δεν είχε βρει δίχτυα στο «σπίτι» της Άρσεναλ, δίχως να οδηγήσει την ομάδα του στο τρίποντο, είτε αγωνιζόταν με την Άστον Βίλα, όπως στην πρεμιέρα του 2013, είτε με τη νυν ομάδα του, Κρίσταλ Πάλας.

Οι φιλοξενούμενοι μερικά λεπτά μετά παίρνουν το προβάδισμα! Όλα δείχνουν πως η παράδοση συνεχίζεται, και πως ο Μπεντέκε την ημέρα που αντιμετωπίζει την Άρσεναλ για 17η φορά στην καριέρα του, περισσότερες φορές δηλαδή από κάθε άλλον σύλλογο της Premier League, θα φύγει και πάλι νικητής.

Και όμως, όχι… Ο Αλεξάντερ Λακαζέτ σκοράρει στο τελευταίο λεπτό, και το σερί του έμπειρου επιθετικού των «αετών» σπάει! Δεν κερδίζει την Άρσεναλ, μόλις για πρώτη φορά στο «Έμιρεϊτς» ενώ έχει σκοράρει, και το τελικό 2-2, αφήνει τον Βέλγο και τον Πατρίκ Βιεϊρά, με την πικρία του…50ου λεπτού, και την μόλις μία νίκη, σε ολόκληρη την σεζόν!