Η τελευταία φορά που η Μπρέντφορντ έχασε στην έδρα της αλλά… σκόραρε, είναι ένα χρόνο πριν, με αντίπαλο την Πρέστον!

Μπορεί η Μπρέντφορντ να παρουσίασε για ακόμη μία φορά ένα εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο απέναντι στην Τσέλσι, ωστόσο δεν κατόρθωσε να βρει δίχτυα, με αποτέλεσμα να υποστεί την 2η ήττα της στις οκτώ πρώτες αγωνιστικές της τρέχουσας Premier League. Σε αμφότερες περιπτώσεις δεν έχει σκοράρει, με το τελευταίο ανεπιτυχές αποτέλεσμα αλλά με… γκολ στο Brentford Community Stadium, να χρονολογείται περίπου 380 ημέρες πριν!

Εξαιρετική ήταν η εικόνα της Μπρέντφορντ στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης απέναντι στην Τσέλσι, με τις «μέλισσες» να μην πτοούνται από το γκολ του Μπεν Τσίλγουελ στο τέλος του πρώτου μέρους, και να πιέζουν διαρκώς για την ισοφάριση, μέχρι και το 96ο λεπτό.

Η προσπάθειά τους ωστόσο δεν στέφθηκε από επιτυχία, και καμία από τις επτά τελικές προσπάθειες της Μπρέντφορντ στην εστία, δεν κατόρθωσε να κερδίσει τον Μεντί. Όπως και το δοκάρι του 93ου λεπτού, με άμεση συνέπεια η ήττα να είναι αναπόφευκτη, και να σηματοδοτήσει την δεύτερη εντός έδρας αποτυχία του Τόμας Φρανκ, σε επίπεδο Premier League, ισοφαρίζοντας τις δύο περσινές που έκανε όλη την χρονιά στην Championship!

Κάπως έτσι, το 1-0 υπέρ της Τσέλσι, θύμισε σε έντονο βαθμό το «διπλό» της Μπράιτον, στην 3η αγωνιστική, στο τέλος, με το ίδιο σκορ. Πάλι η Μπρέντφορντ δεν είχε σκοράρει, ενώ και πάλι είχε παράξει ποδόσφαιρο κυριαρχίας!

Αλήθεια, ποια είναι η τελευταία φορά που οι «μέλισσες» έχασαν στο Brentford Community Stadium αλλά βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα; Έχει περάσει ένας χρόνος. Για την ακρίβεια 380 ημέρες! Ήταν 4 Οκτωβρίου του 2020, όταν στην 4η αγωνιστική της περσινής Championship, η Μπρέντφορντ έχασε με 4-2 από την Πρέστον!

Έκτοτε έχουν ακολουθήσει τρεις ήττες, με «μηδέν» γκολ υπέρ της, και μόλις τέσσερα κατά της.