Και ο Μανέ 100άρης στην Πρέμιερ από μαγική ασίστ του Σαλάχ (vid)

Ο Σαντιό Μανέ στο 8ο λεπτό του αγώνα της Λίβερπουλ με την Γουότφορντ με δεξί πλασέ άνοιξε το σκορ και έφτασε στα 100 γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ για να γίνει ο τρίτος Αφρικανός με τριψήφιο αριθμό τερμάτων στα χρονικά του κορυφαίου πρωταθλήματος.

Πίσω από τον Ντρογκμπά αλλά και τον συμπαίκτη του και δημιουργό στο σημερινό γκολ, Μοχάμεντ Σαλάχ, ο Μανέ συμπληρώνει την τριπλέτα των Αφριικάνων στράικερ με 100+ γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Μόλις στο 8ο λεπτό και με τον «Φαραώ» να φεύγει από δεξιά, πέταξε αμέσως τη μπάλα με το εξωτερικό φάλτσο του αριστερού του ποδιού, ώστε ο Σενεγαλέζος να βρεθεί σε θέση βολής και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Αξίζει να σημειωθεί πως κανένα από τα 100 τέρματα του Μανέ δεν είναι με πέναλτι!

Λίγο αργότερα, στο 37' ήρθε και το δεύτερο γκολ για την ομάδα του Κλοπ, με τον Μανέ να συμμετέχει, τον Μίλνερ να δημιουργεί και τον Φιρμίνο να γράφει εύκολα το 2-0 από κοντά.