Κέρδισε για πρώτη φορά στην ιστορία της στο Europa League, στην έδρα της, η Γουέστ Χαμ με πρωταγωνιστή τον Ράις, απέναντι στην Ραπίντ του Ταξιάρχη Φούντα!

Σε ένα ιδιαίτερα θεαματικό, πλην όμως ιστορικό ματς για την Γουέστ Χαμ, τα «σφυριά» κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους επικράτηση στο Europa League στην έδρα τους, σε ολόκληρη την ιστορία τους, απέναντι στην Ραπίντ Βιέννης του Ταξιάρχη Φούντα με 2-0, έχοντας ως πρωταγωνιστή και πάλι τον Ντέκλαν Ράις.

Μπορεί η Γουέστ Χαμ να μην εντυπωσίασε ή να έθελξε ιδιαίτερα με την απόδοσή της, αλλά κατάφερε να βρει από νωρίς την ουσία, χάρη στην συνεργασία των Ντέκλαν Ράις και Μάικλ Αντόνιο, με τον πρώτο να βρίσκει δίχτυα στο 29ο λεπτό, και να πετυχαίνει το δεύτερο ευρωπαϊκό του γκολ, σε ισάριθμες αναμετρήσεις!

Με αυτό του γκολ μάλιστα, ο Άγγλος μέσος έγινε μόλις ο 3ος ποδοσφαιριστής στην ευρωπαϊκή ιστορία της Γουέστ Χαμ που σκοράρει και στα δύο πρώτα εναρκτήρια παιχνίδια εκτός αγγλικών συνόρων, ενώ ο… άνθρωπος της Γουέστ Χαμ, Μάικλ Αντόνιο, ισοφάρισε την συμμετοχή του Μοχάμεντ Σαλάχ σε γκολ, φτάνοντας τον Αιγύπτιο και σε αυτή την στατιστική κατηγορία, πέραν της θέσης του πρώτου σκόρερ στην Premier League!

Ακολούθησαν αρκετές υποψίες ευκαιριών και για τις δύο ομάδες, με τον Ντόουσον να επιχειρεί να διπλασιάσει τα γκολ για τα «σφυριά» πριν από την λήξη του ημιχρόνου, τα οποία είχαν και έξι κόρνερ στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, εν αντιθέσει με την ομάδα του Ταξιάρχη Φούντα, η οποία ήθελε αλλά δεν… μπορούσε να βρει τελική προσπάθεια εντός εστίας, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητά της στην κόντρα επίθεση.

Ακολούθησε ένα δεύτερο ημίχρονο χωρίς σπουδαίες φάσεις και μεγάλες στιγμές, με τον Ντιν Σμιθ να βάζει στο χορτάρι και τους Λαντσίνι, Σούτσεκ και Μπόουεν, αντικαθιστώντας τον Μάικλ Αντόνιο, αναδεικνύοντας με αυτόν τον τρόπο και τις προθέσεις του.

Ζητούμενο αποτελούσε άλλωστε η νίκη και το τρίποντο με οποιοδήποτε κόστος, η οποία θα ήταν και η πρώτη στην ιστορία της Γουέστ Χαμ, εντός έδρας, σε επίπεδο Europa League. Ο χρόνος κυλούσε υπέρ της, τα «σφυριά» τα κατάφεραν, και «κλείδωσαν» τη νίκη τους με τον Μπενραχμά στις καθυστερήσεις, «γράφοντας» ιστορία.