Σημαντικό διπλό για την Γουλβς απέναντι στην Σαουθάμπτον με 1-0, χάρη στο πρώτο γκολ του Ραούλ Χιμένες, μετά από 11 μήνες!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο φρόντισε να περάσει η Γουλβς από το «Σεντ Μέρις» απέναντι στην Σοαυθάμπτον, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Premier League, με το ελάχιστο δυνατό σκορ (1-0), χάρη στο πρώτο γκολ του Ραούλ Χιμένες στο πρωτάθλημα, έπειτα από έντεκα μήνες και 336 ημέρες!

Ένα πολύ σημαντικό «διπλό» για την ψυχολογία της πανηγύρισε η Γουλβς απέναντι στην Σαουθάμπτον στο «Σεντ Μέρις» με 1-0 χάρη στο πρώτο γκολ του Ραούλ Χιμένες μετά από 336 ημέρες, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά το σύνολο του Μπρούνο Λάζε να έχει την ουσία, για πρώτη φορά πιθανώς στην τρέχουσα Premier League!

Αναλυτικότερα, η Σαουθάμπτον κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, με τους «Αγίους» να απειλούν σε επτά περιπτώσεις, βλέποντας παράλληλα και το γκολ του Ρέντμοντ να ακυρώνεται για οφσάιντ, ένα λεπτό πριν από την λήξη του 45αλέπτου.

Την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι, αν και οξύμωρα, περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, έφτασαν κοντά στο γκολ πριν από την συμπλήρωση του 1ου λεπτού με τον Σεμέντο, αλλά και πάλι, παρέμειναν στο «μηδέν», το οποίος όμως είχε διαφορετική ανάγνωση από τις προηγούμενες «απόπειρές» τους, καθώς στο «Στάδιο του Φωτός», το σύνολο του Μπρούνο Λάζε επέλεξε να αμυνθεί!

Ανάλογη ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης και με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ευκολότερα την μπάλα στην κατοχή τους, δοκίμασαν τα αντανακλαστικά του Σα, δύο φορές σε 60 δευτερόλεπτα, αλλά ο Πορτογάλος τερματοφύλακας διατήρησε το «μηδέν» σε δύο περιπτώσεις, πριν από την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Οι δύο αυτές αποκρούσεις του πρώην τερματοφύλακα του Ολυμπιακού αποδείχθηκαν κομβικές, και οι «λύκοι» στο 61ο λεπτό σκόραραν για τρίτη φορά μακριά από το «Μολινό στην φετινή σεζόν.

Ο Ραούλ Χιμένες άνοιξε το σκορ, βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά μετά από 11 μήνες, και την 25η Οκτωβρίου του προηγούμενου έτους, «πλήγωσε» για τέταρτη φορά την Σαουθάμπτον στην καριέρα του, και ώθησε την ομάδα του στη νίκη!

Στα εναπομείναντα λεπτά, η Γουλβς άντεξε, o Σα διατήρησε το «μηδέν» για δεύτερη φορά στην τρέχουσα σεζόν, και οι «λύκοι» πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους στην Premier League, αμφότερες εκτός έδρας!