Απίστευτη κλωτσιά εν ψυχρώ τιμωρείται μόνο με κίτρινη στην Τσάμπιονσιπ (vid)

Εντυπωσιακό περιστατικό συνέβη στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία της Αγγλίας και το Λούτον-Σουόνσι, εκεί που οι κλωτσιές πέφτουν «αέρα» και τιμωρούνται μόνο με κίτρινη κάρτα.

Σε ένα ματς που έληξε 3-3, με τη Λούτον να προηγείται με τρία τέρματα διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και να ισοφαρίζεται  στις καθυστερήσεις του αγώνα, την παράσταση έκλεψε μία κλωτσιά που τιμωρήθηκε πολύ ήπια.

Συγκεκριμένα στο 28ο λεπτό ο Λάνσμπερι της Λούτον ισχυρίστηκε πως ήθελε απλώς να διώξει τη μπάλα, τη στιγμή που ο Μάνινγκ της Σουόνσι βρισκόταν δίπλα στη πλαϊνή γραμμή και έτοιμος να «τσιμπήσει» τη μπάλα προς το πλάγιο.

Ο Λάνσμπερι δεν υπολόγισε σωστά και κλώτσησε με τεράστια δύναμη τον χαφ της Σουόνσι, με το διαιτητή να δείχνει απλά την κίτρινη κάρτα, σε μία φάση που θα συζητηθεί.