Στο ρετιρέ με 100άρη Μανέ η Λίβερπουλ, «κόλλησε» η κακή Σίτι, άνετα η Γουότφορντ (vids)

Με βασικό τον Κώστα Τσιμίκα και μόχθο η Λίβερπουλ ξέφυγε μόνη στην κορυφή με το 3-0 επί της Κρίσταλ Πάλας στο «Άνφιλντ», με τον Μανέ να γράφει ιστορία με το 100ο του γκολ. Ο Πεπ το φοβόταν μετά την 6άρα επί της Λειψίας και επιβεβαιώθηκε με το κακό 0-0 της μετριότατης Σίτι κόντρα στην Σαουθάμπτον. Η Γουότφορντ έφτασε στο 3-1 επί της Νόριτς του Τζόλη και τα «καναρίνια» κατέγραψαν ιστορική αρνητική επίδοση...

Λίβερπουλ – Κρίσταλ Πάλας 3-0

Η Λίβερπουλ αφού πρώτα ανησύχησε και της ήρθε απότομο το γεγονός πως η Κρίσταλ Πάλας είχε δυο δοκάρια μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα με την έναρξη της αναμέτρησης (αρχικά με τον Ζαχά κι έπειτα με τον Μπεντεκέ σε φάση που υπήρχε οφσάιντ), άρχισε να ξυπνάει. Οι «κόκκινοι» κατάφεραν να φτάσουν κάποια στιγμή και στο 75% στην κατοχή της μπάλας, με την Πάλας όμως να έχει θάρρος στο παιχνίδι της.

Στο 16ο λεπτό ο Μανέ από αριστερά έκανε υπέροχη σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι για τον Χέντερσον που έπιασε αμέσως το σουτ, όμως, ο Γκουαΐτα απέκρουσε.

Ο Μπεντέκε μπορούσε ν' αποτελέσει απειλή για την εστία του Άλισον με το ύψος του στις βαθιές μπαλιές προς τα καρέ της Λίβερπουλ από πλευράς «αετών».

Στο 38ο λεπτό σε μια υπέροχη σε δημιουργία, φάση, ο Τιάγκο με καρφωτή κεφαλιά είδε τον Γκουαΐτα να του αρνείται το γκολ και ο Ζότα στην επαναφορά με όλη την εστία στο έλεός του κατάφερε να σουτάρε με δύναμη και να στείλει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι! Το δίκαιο γκολ για τη Λίβερπουλ ήρθε τελικά στο 43', με τον Μανέ να σκοράρει για το 1-0 με ευκολία μετά από εξαιρετική απόκρουση του Γκουαΐτα στην αριστερή του γωνία σε κεφαλιά του Σαλάχ.

Αυτό ήταν το 100ο τέρμα του Σενεγαλέζου με την κόκκινη φανέλα στην Πρέμιερ Λιγκ, ενώ, έγινε ο μοναδικός που έχει σκοράρει σε 9 διαδοχικά ματς απέναντι στον ίδιο αντίπαλο, γράφοντας ιστορία στις κόντρες του με την Πάλας.

Το παιχνίδι αποδείχθηκε αρκετά απαιτητικό για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ αφού οι παίκτες του Πατρίκ Βιεϊρά δεν έμειναν να περιμένουν και έπαιξαν κανονικά στον αγωνιστικό χώρο του «Άνφιλντ», δυσκολεύοντας τους «κόκκινους». Στο 72ο λεπτό ο Εντουάρντ έκανε κακό κοντρόλ μπροστά από τον Άλισον όντας ολομόναχος και έχασε σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση, ωστόσο, όλα τελείωσαν στο 78ο λεπτό.

Ο Σαλάχ βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και με το αριστερό έκανε το 2-0 πανηγυρίζοντας έξαλλα. Το τελικό 3-0 έγινε στο 89' με το καταπληκτικό αριστερό σουτ του Ναμπί Κεϊτά από τα όρια της περιοχής έπειτα από απομάκρυνση του Γκουαΐτα.

Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 0-0

Η Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα είδε τον κόσμο ν' ανταποκρίνεται στο κάλεσμα του Καταλανού και να γεμίζει το Etihad – sold out παρά ελάχιστες εκατοντάδες καθίσματα – σε ένα παιχνίδι που φάνηκε εξ αρχής πως ήταν δύσκολο και θα χρειαζόταν μεγάλη προσπάθεια από τους «πολίτες». Αυτό διότι το σύνολο του Χάσενχουτλ αποφάσισε να πιέζει ψηλά και να υποχρεώνει τους Πρωταθλητές σε συνεχή κίνηση και διαρκή επαγρύπνηση στα μετόπισθεν.

Η Σίτι κατάφερε από το 20λεπτο και μετά να τρέξει στην επίθεση, να γίνει πιεστική, να ξεσηκώσει και τον κόσμο της για να μεταφερθεί ενέργεια από την εξέδρα και οι «πολίτες» άρχισαν να ψάχνουν περισσότερο γκολ με αυτοπεποίθηση.

Ο Κονατέ είχε κολλήσει πάνω στον Μπεντεκέ προσπαθώντας ώστε ο Βέλγος να είναι όσο το δυνατόν πιο περιορισμένος στις κινήσεις και τις τροφοδοτήσεις, με τον Μανέ στο 34' να φτάνει μια ανάσα από το γκολ στην απέναντι περιοχή με ένα «αεροπλανικό» που κόντραρε. Οι «γαλάζιοι» του Μάντσεστερ μπορεί να είχαν μεταφέρει το παιχνίδι στο μισό γήπεδο, όμως, δεν είχαν φαντασία και δεν είχαν τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και να φτιάξουν κλασσικές στιγμές για γκολ.

Η Σαουθάμπτον με την εικόνα της είχε δυσκολέψει την ομάδα του Πεπ και δεδομένα ήθελε να επιχειρήσει να προκαλέσει μεγάλη ζημιά. Αυτή η ζημιά παραλίγο να γίνει στο 62' όταν ο Άρμστρονγκ έπεσε στην περιοχή υπό την πίεση του Γουόκερ, με τον επιθετικό της Σαουθάμπτον να πέφτει όχι απαραίτητα από την κόντρα του με τον αντίπαλο κι έτσι ο Τζον Μος αφού είδε και το ριπλέι πήρε πίσω την απόφαση για το πέναλτι.

Όσο κι αν «έτρεξαν» οι «πολίτες» μέχρι και το φινάλε, δεν βρήκαν λύση και απλά συνέχισαν αδυνατώντας να δημιουργήσουν κλασσική ευκαιρία για γκολ... Στο 90' ο Στέρλινγκ ήταν οφσάιντ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, όντας εκτεθειμένος για ελάχιστα εκατοστά μετά την απόκρουση του γκολκίπερ σε κεφαλιά του Φόντεν, ο οποίος θα μπορούσε να έχει πάρει εκείνος το «ριμπάουντ» και να μετρήσει κανονικά!

Νόριτς – Γουότφορντ 1-3

Η Γουότφορντ στο 18ο λεπτό ευτύχησε να προηγηθεί στο Carrow Road με τον Εμάνουελ Ντένις που βγήκε πρώτος στο ύψος του πέναλτι για να προλάβει τη σέντρα του Κίκο Φεμένια και με την κεφαλιά νίκη τον Τιμ Κρουλ για το 1-0 των «hornets» στην αναμέτρηση.

Κανείς άλλος προπονητής στα χρονικά της μεγάλης κατηγορίας δεν είχε καταγράψει 15 διαδοχικές ήττες και τα «καναρίνια» με αυτό το γκολ που δέχθηκαν άρχισαν να φοβούνται το αρνητικό ρεκόρ του Φάρκε, το οποίο εν τέλει σημειώθηκε.

Ο Τίμου Πούκι στο 35ο λεπτό κατάφερε να τρέξει στο χώρο στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και να σκοράρει για τους γηπεδούχους με δυνατό σουτ για το 1-1 στο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες που ανέβηκαν μαζί φέτος στη μεγάλη κατηγορία. Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Σαρ με ατομική ενέργεια ανάγκασε τον Κρουλ σε επέμβαση για να παραμείνει το ισόπαλο σκορ.

Η Γουότφορντ πήρε νέο προβάδισμα στο 63ο λεπτό με τον Σαρ σε φάση που εκτέθηκε η άμυνα της Νόριτς με δυο αμυντικούς να χάνουν τον σκόρερ που έκανε κίνηση στο πρώτο δοκάρι ώστε να πάρει το γύρισμα από δεξιά και να πλασάρει μονομιάς για να κάνει το 2-1 για το σύνολο του Σίσκο Μουνιόθ.

Στο 70ο λεπτό πέρασε στο ματς αντί του Σάρτζεντ ο Χρήστος Τζόλης και το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 81ο λεπτό ξανά από τον Ισμαΐλα Σαρ με τη βοήθεια και του VAR αφού ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ, όμως τελικά δεν υπήρχε παράβαση και το γκολ στο τε-α-τετ μέτρησε κανονικά.