Έβερτον: «Τρίτωσε» τις νίκες της, με «αγγλική» ανατροπή σε ένα ημίχρονο, μετά από… έναν χρόνο ακριβώς!

Την πρώτη της εντός έδρας ανατροπή σε ένα σαρανταπεντάλεπτο, πέτυχε έναν χρόνο μετά την τελευταία τέτοιου είδους επικράτησή της η Έβερτον, η οποία επέστρεψε από το απρόσμενο προβάδισμα της Μπέρνλι στο «Γκούντισον Παρκ», και κατάφερε μέσα σε έξι λεπτά, να θέσει τις βάσεις για την τρίτη νίκη της στην φετινή σεζόν, χάρη στους… Άγγλους της (3-1)!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έχει ξεκινήσει τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, με την Έβερτον να μετρά πλέον τρεις νίκες σε τέσσερις αναμετρήσεις, και να έχει ως πρωταγωνιστές στο ξεκίνημα της σεζόν, κάθε έναν ποδοσφαιριστή της που συμβάλλει στην μεσοεπιθετική της λειτουργία.

Τα «ζαχαρωτά» άλλωστε έχουν σκοράρει 10 φορές σε 360 αγωνιστικά λεπτά, δεν έχουν ηττηθεί, και «υπέγραψαν» την εκπληκτική βελτίωσή τους, με τρεις διαφορετικούς Άγγλους σκόρερ απέναντι στην Μπέρνλι.

Συγκεκριμένα, και ενώ στο 50’ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0, το προβάδισμα των φιλοξενούμενων ανατράπηκε μόλις 380 δευτερόλεπτα μετά την ισοφάριση του Κιν. Ο Τάουνσεντ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, και ο Ντεμαράι Γκρέι σκόραρε σε τρίτο διαδοχικό ματς μόλις για πρώτη φορά στην καριέρα του!

Τα εντυπωσιακά επιτεύγματα της Έβερτον όμως δεν σταματούν στους 10 βαθμούς σε τέσσερα ματς, και στην επιθετική της λειτουργία, αλλά βασίζονται στον χαρακτήρα που έβγαλε στο ματς, όταν η ομάδα του Σον Ντάις πήρε το προβάδισμα.

Ο Μπενίτεθ δεν πανικοβλήθηκε, η Έβερτον έφερε «τούμπα» το ματς, και το τελικό 3-1 «θύμισε» επί της ουσίας την προηγούμενη ανατροπή των «μπλε», στο «σπίτι» τους, σε λιγότερο από 45 λεπτά (δηλαδή σε ένα ημίχρονο).

Ο λόγος για την περσινή, δεύτερη αγωνιστική της Premier League. Η Έβερτον βρέθηκε να ηττάται από την Γουέστ Μπρομ με 1-0 στο 10’, αλλά η φανταστική εμφάνιση του παραγκωνισμένου ως στιγμής, Χάμες Ροντρίγκες, και τα πέντε γκολ από τρεις διαφορετικούς σκόρερ, την ώθησαν στην κατάκτηση των τριών βαθμών, και στην ανατροπή της κατάστασης από το ημίχρονο.

Κοινά στοιχεία ανάμεσα στις δύο αναμετρήσεις, πέραν του μήνα διεξαγωγής του ματς και του τελικού αποτελέσματος; Το γκολ του στόπερ Κιν, ο οποίος δεν έχει ηττηθεί ποτέ σε εντός έδρας αναμέτρηση στα 10 χρόνια που αγωνίζεται σε επαγγελματικό επίπεδο όταν σκοράρει, και έκτοτε έχει βρει δίχτυα μόλις δύο φορές!