Η Έβερτον άφησε την Μπέρνλι να χαρεί και τη διέλυσε σε πέντε λεπτά! (vid)

Η Έβερτον με απίθανο ξέσπασμα μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο έκανε μεγάλη ανατροπή και πήρε επιβλητική νίκη με το τελικό 3-1 επί της Μπέρνλι στο «Γκούντισον Παρκ». Δέχθηκαν γκολ στο 54' τα «ζαχαρωτά» και τιμώρησαν τους «clarets» που... τόλμησαν να προηγηθούν!

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ έδειξε ότι έχει μέσα της αποθέματα ψυχής και αντίδρασης όταν τα πράγματα δείχνουν ότι πάνε να στραβώσουν.

Κάπως έτσι συνέβη και το βράδυ της Δευτέρας όταν ο Μπεν Μι με κεφαλιά στο 54' άνοιξε το σκορ για την Μπέρνλι στο λιμάνι. Τι τό 'θελε...

Η Έβερτον ανέβασε αμέσως στροφές και διέλυσε την ομάδα του Σον Ντάις φτάνοντας στο τελικό 3-1 μέσα σε πέντε λεπτά!

Στο 60' η κεφαλιά του Κιν ισοφάρισε το σκορ, στο 65' ο «κεραυνός» του Τάουνσεντ με το αριστερό έκανε το 2-1 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 66' με εύκολο πλασέ ο Ντεμαράι Γκρέι.

Στους 10 βαθμούς και η Έβερτον μετά από αυτό το ματς, τετραπλή ισοβαθμία με Λίβερπουλ, Τσέλσι και Γιουνάιτεντ, ωστόσο, τα «ζαχαρωτά» είναι στην 4η θέση του πίνακα αυτή τη στιγμή.