Το αγαπημένο «5» της Κρίσταλ Πάλας και η σωτηρία στην Πρέμιερ

Την δική της παράδοση συνέχισε και την φετινή σεζόν η Κρίσταλ Πάλας, η οποία αποδείχθηκε συνεπής με τον αγαπημένο της αριθμό «5» και φρόντισε να τον κάνει πράξη τέσσερις αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση των αγωνιστικών της υποχρεώσεων.

Την εξαιρετική εκτός έδρας παράδοση που την συνοδεύει συνέχισε η Κρίσταλ Πάλας, η οποία με την εκτός έδρας νίκη που σημείωσε επί της υποβιβασμένης Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, «έπιασε» το όριο των «5» που την τελευταία δεκαετία αρέσκεται να πετυχαίνει.

Tο σύνολο του Ρόι Χότζον προηγήθηκε με τον καλύτερο Κριστιάν Μπεντέκε της τελευταίας τριετίας (7 γκολ φέτος, 6 τις τρεις προηγούμενες σεζόν) και «κλείδωσε» την εκτός έδρας νίκη του με το 4ο φετινό τέρμα του Έζε, ο οποίος κατάφερε για 5η φορά τα τελευταία δύο χρόνια, να έχει και γκολ και ασίστ σε ένα 90λεπτο.

Άξιο αναφοράς είναι μάλιστα πως αυτή είναι μόλις η δεύτερη φορά που η Κρίσταλ Πάλας επικρατεί με 0-2 τα τελευταία δύο χρόνια, σκοράροντας μάλιστα από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Η τελευταία φορά που είχε συμβεί κάτι ανάλογο άλλωστε ήταν 14 μήνες νωρίτερα, όταν 8 αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της σεζόν, είχε επικρατήσει με 0-2 απέναντι στην Μπόρνμουθ.

Παρόλα αυτά, το κυριότερο γεγονός της χθεσινής επικράτησης είναι πως η εκτός έδρας νίκη της είναι η 5η στην φετινή σεζόν, πράγμα που έχει κατορθώσει σε όλες τις αγωνιστικές περιόδους, ανεξαρτήτως κατηγορίας, τα τελευταία 10 χρόνια.

Μοναδική εξαίρεση αποτελεί η χρονιά 2017-18, όπου η «προαναφερθείσα» Μπόρνμουθ, της στέρησε στο 89’ λεπτό, τον μαγικό αριθμό «5».