Θεότρελο παιχνίδι και μαγική πρόκριση για Έβερτον, ιστορικό ρεκόρ η Σίτι, πέρασαν και οι Λέστερ, Σεφ.Γιουνάιτεντ (vids)

Αδιανόητα πράγματα είδε ο κόσμος στο «Γκούντισον Παρκ» όπου η Έβερτον στην παράταση της αναμέτρησης με την Τότεναμ προκρίθηκε στα προημιτελικά με το τελικό... 5-4! Απίθανη ανατροπή σε 7 λεπτά στο πρώτο μέρος με τρία γκολ για τα «ζαχαρωτά», ισοφάρισε σε 4-4 ο Κέιν στο 83', τρομερό γκολ στο εξτρά ημίωρο ο Μπερνάρ. Τις 15 σερί νίκες και το απόλυτο ρεκόρ έφτασε η Μάντσεστερ Σίτι με το 3-1 επί της Σουόνσι, προκρίσεις και για τις Λέστερ και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ...

Η Τότεναμ ξεκίνησε ορεξάτη στο «Γκούντισον Παρκ» κι αφού πρώτα ο Λαμέλα απείλησε με την έναρξη της αναμέτρησης απέναντι στην Έβερτον, ο Ντάβινσον Σάντσες με ωραία κεφαλιά έπειτα από κόρνερ νίκησε τον Όλσεν για το 1-0 των «σπιρουνιών». Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό με ικανοποιητικό ρυθμό και αρκετές τελικές εκατέρωθεν, με την ομάδα του Αντσελότι να έχει και δοκάρι στο 19' σε σουτ που κόντραρε και στον Ντέιβις, ο Γιορίς αντέδρασε σωστά και η μπάλα χτύπησε στην αριστερή δοκό.

Η Έβερτον βρήκε απάντηση στο 36ο λεπτό με τον Κάλβερτ – Λιούιν με το παιχνίδι να συνεχίζει να είναι τρομερό σε εξέλιξη, Από λάθος κοντά στα καρέ του Γιορίς, ο Χάμες βρήκε ωραία τον Άγγλο κι αυτός δίχως να αργήσει «εκτέλεσε» για το 1-1. Στο 38' ήρθε και η μεγάλη ανατροπή με χαμηλό σουτ του Ριτσάρλισον για το 2-1! Σε 40' λεπτά αγώνα είχαν σημειωθεί 17 τελικές και στο 43' ήρθε και το 3-1 για τα «ζαχαρωτά»! Ο Ντόχερτι βρήκε άθελά του τον Κάλβερτ – Λιούιν στον βηματισμό εντός περιοχής, η μπάλα στήθηκε στην άσπρη βούλα και από εκεί ο Σίγκουρντσον δεν αστόχησε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Λαμέλα από ωραίο 1-2 με τον Σον πλάσαρε σωστά για το 3-2 και το ματς ήταν μια απίστευτη διαφήμιση του ποδοσφαίρου!

Πολύ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο ο Κέιν πήρε τη θέση του Μπέργκβαϊν για την Τότεναμ και ο Κάλβερτ – Λιούιν τραυματίστηκε κι αποχώρησε για να περάσει ο Κόουλμαν με τον Αντσελότι να φροντίζει πλέον περισσότερο για τα μετόπισθεν και την εξασφάλιση της πρόκρισης. Παρ' όλα αυτά το 3-3 ήρθε πολύ γρήγορα με τον Ντάβινσον Σάντσες να σκοράρει ξανά με «ριμπάουντ» από απόκρουση του Όλσεν σε κεφαλιά του Αλντερβάιρελντ. Με τις δύο άμυνες ν' αντιμετωπίζουν διαρκώς προβλήματα, ο Ριτσάρλισον στο 68ο λεπτό πάτησε περιοχή από αριστερά από έξυπνη μπαλιά του Σίγκουρντσον και με εξαιρετικό σουτ έγραψε το 4-3 για την Έβερτον, με την Τότεναμ να ξαναβγαίνει στην επίθεση και την αναμέτρηση να μην αφήνει κανέναν να πάρει ανάσα!

Και σιγά μην τελείωνε εκεί! Η Τότεναμ πίεσε, έκλεισε την Έβερτον στα καρέ της, η αστάθεια του Όλσεν και η αδυναμία της άμυνας των γηπεδούχων έδιναν δικαιώματα στους Λονδρέζους και στο 83' από σέντρα του Σον με το αριστερό προς το δεύτερο δοκάρι, τα μετόπισθεν των «ζαχαρωτών» τα έκαναν όλα μαντάρα για να σκοράρει ο Κέιν και να γράψει το 4-4! Η παράταση διατήρησε τον χαρακτήρα... run and gun και για τις δύο ομάδες και στο 97' η μαγική ασίστ του Σίγκουρντσον με την λόμπα στην πλάτη της άμυνας της Τότεναμ είχε αποδέκτη τον Μπέρναρντ που σούταρε με δύναμη για το τελικό 5-4 και την επική πρόκριση της Έβερτον στους «8»!

Η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε με άνεση στο τελικό 3-1 επί της Σουόνσι για να περάσει στα προημιτελικά του φετινού Κυπέλλου Αγγλίας και να καταγράψει το απόλυτο σερί νικών από ομάδα της πρώτης κατηγορίας στο αγγλικό ποδόσφαιρο σε όλες τις διοργανώσεις φτάνοντας στις 15!

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα, παράλληλα, γιόρτασε τις 200 νίκες του στον πάγκο της Σίτι σε μόλις 268 ματς με τον Κάιλ Γουόκερ στο 30' να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με σέντρα – σουτ που πέρασε απ' όλα τα πόδια. Στο 47' ο Στέρλινγκ με εύκολο πλασέ από τρομερή μπαλιά του Ρόδρι διπλασίασε τα τέρματα της Σίτι, για να έρθει και ο Ζέσους στο 50' με εκπληκτικό κοντρόλ, γύρισμα του κορμιού και σουτ για το 3-0. Το μοναδικό που έκανα οι «κύκνοι» ήταν να μειώσουν στο τελικό 3-1 με τον Γουίτακερ στο 77'.

Η Λέστερ χρειάστηκε ένα γκολ του Κελέτσι Ιεανάτσο ακριβώς πριν την εκπνοή της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης για να περάσει στα προημιτελικά με το τελικό 1-0! Το παιχνίδι στο King Power Stadium διεξήχθη σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία που επηρεάσε πολύ τις δύο ομάδες.

Μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα πρώτα ο Ζεκίρι για την Μπράιτον κι έπειτα ο Ουντέρ για την Λέστερ έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα αλλά υποδείχθηκαν αμφότεροι σε θέση οφσάιντ με αποτέλεσμα να μην μετρήσει κανένα γκολ. Τελικά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με... νόμιμο τρόπο στο φινάλε από τον Ιεανάτσο που με την άμυνα της Μπράιτον ανοργάνωτη και γρήγορη εκτέλεση κόρνερ από πλευράς «αλεπούδων», κατάφερε με κεφαλιά να γράψει το τελικό 1-0.

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ καταφέρνει να προχωράει στο Κύπελλο Αγγλίας και να φτάσει αυτή τη στιγμή στα προημιτελικά παρά την κακή κατάσταση στην οποία βρίσκεται στην βαθμολογία της Πρέμιερ Λιγκ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης απέναντι στην Μπρίστολ Σίτι ήρθε στο 66ο λεπτό από εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Μπίλι Σαρπ για το 1-0, με τον Άλφι Μόουσον να παίρνει και την κόκκινη κάρτα έχοντας προσπαθήσει να σταματήσει τη μπάλα με το χέρι για να μην καταλήξει στα δίχτυα της ομάδας του...