Πρόκριση με άνεση στο Φάληρο για τη Σίτι (vid)

Με γκολ του Φιλ Φόντεν στο 36ο λεπτό και με χαμένες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ σε μια πολύ άνετη βραδιά στο Φάληρο, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 1-0 του Ολυμπιακού και προκρίθηκε στα νοκ-άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ από την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Οι «πολίτες» πέτυχαν τον Ολυμπιακό σε κακή μέρα, με απουσίες και με μεγάλες αδυναμίες να φτιάξει παιχνίδι στον αγωνιστικό χώρο του «Γ.Καραϊσκάκης».

Αν δεν ήταν ο Ζοσέ Σα σε αρκετές περιπτώσεις και η αστοχία των παικτών του Πεπ Γκουαρδιόλα, το σκορ σίγουρα θα ήταν μεγαλύτερο και πιο ασφαλές από νωρίς για τη Σίτι.

Παρ' όλα αυτά δεν έπαιξε κανέναν ρόλο το αποτέλεσμα και με το 1-0 η Σίτι βρίσκεται ήδη στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το γκολ του αγώνα πέτυχε ο Φιλ Φόντεν με ωραίο πλασέ έπειτα από τακουνιά - ασίστ του Στέρλινγκ στο 36ο λεπτό, με τους Πειραιώτες να μην καταφέρνουν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να κάνουν κάτι που θα μπορούσε να προκαλέσει ανησυχία στο κλαμπ του Μάντσεστερ. Μάλιστα, η πρώτη τελική του Ολυμπιακού ήρθε στο 88' από το μακρινό σουτ του Φορτούνη που έφυγε λίγο άουτ...