Η στιγμή της πρόκρισης της Σκωτίας, οι πανηγυρισμοί και η δακρυσμένη συνέντευξη του Κρίστι (vids)

Πρώτο μεγάλο τουρνουά έπειτα από 22 χρόνια, πρώτο Euro για πρώτη φορά από το 1996 κι ένα έθνος που από το βράδυ της Πέμπτης πανηγυρίζει κόντρα στους δύσκολους καιρούς. Οι Σκωτσέζοι του Στιβ Κλαρκ ξεπέρασαν στα πέναλτι το εμπόδιο των Σέρβων χάρη στην επέμβαση του Μάρσαλ στο πέναλτι του Μίτροβιτς, οι πανηγυρισμοί δεν είχαν τελειωμό, ενώ, ο Κρίστι δεν μπορούσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του μπροστά στις κάμερες...

Οι Σκωτσέζοι το προσεχές καλοκαίρι, κορονοϊού επιτρέποντος, θα δώσουν το «παρών» στο Euro... 2020 που πήρε αναβολή κατά έναν χρόνο λόγω της πολύ δύσκολης κατάστασης που είχε διαμορφωθεί και τους προηγούμενους μήνες της φετινής χρονιάς με την πανδημία.

Ο Κρίστι είχε σκοράρει για την ομάδα του Κλαρκ στο δεύτερο ημίχρονο προτού ο Γιόβιτς στο 90' ισοφαρίσει στο 1-1 της κανονικής διάρκειας. Στην παράταση ο Μάρσαλ απέκρουσε εκπληκτικά ένα σουτ του Γκουντέλι και στα πέναλτι νίκησε τον Μίτροβιτς για το τελικό 5-4 και την μεγαλειώδη πρόκριση των Σκωτσέζων.

Ο τερματοφύλακας της Ντέρμπι Κάουντι... αγχώθηκε για την εγκυρότητα της απόκρουσης και γύρισε αμέσως να κοιτάξει τον διαιτητή για να βεβαιωθεί ότι μετράει κανονικά, οι πανηγυρισμοί στον αγωνιστικό χώρο και τ' αποδυτήρια δεν είχαν σταματημό, ενώ, ο Κρίστι δεν μπορούσε να μιλήσει από τη συγκίνηση και την ένταση στο flash interview μπροστά στην κάμερα...