Κι όμως, η Αγγλία νίκησε το Νο.1, Βέλγιο!

Με ανατροπή στο σκορ στο άδειο «Γουέμπλεϊ», η εθνική ομάδα της Αγγλίας πήρε τρομερά σημαντική νίκη με σκορ 2-1 επί του πρωτοπόρου στο Ranking, Βελγίου, για την 3η αγωνιστική του Nations League! Τυχερό το γκολ της νίκης από τον Μάουντ με κόντρα, δεν ξεκίνησε ο Κέιν που πέρασε με αλλαγή αλλά δεν χρειάστηκε να κάνει κάτι...

Τα «τρία λιοντάρια» μπορεί να είδαν τους Βέλγους να έχουν υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και να προηγούνται στο σκορ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρομέλου Λουκάκου στο 16ο λεπτό, ωστόσο, βρήκαν απάντηση προτού οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στ’ αποδυτήρια την ανάπαυλα.

Στο 39’ με τον ίδιο τρόπο ο Μάρκους Ράσφορντ ισοφάρισε για την Αγγλία και ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ σίγουρα θα αναθάρρησε και θα έμεινε αρκετά πιο ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μέισον Μάουντ από κατέβασμα του Τρίπιερ, έκανε υπέροχο σουτ που κόντρα στον Αλντερβάιρελντ στο 64ο λεπτό και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1 των Βρετανών!

Μετά την νίκη επί της Ισλανδίας και την ισοπαλία με τους Δανούς, η Αγγλία έφτασε στους 7 βαθμούς στο 2ο γκρουπ του League A του Nations League, καταφέρνοντας να πάρει σπουδαίο αποτέλεσμα απέναντι στο Βέλγιο που έχει αναρριχηθεί στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης της FIFA!

Ο Χάρι Κέιν ήταν αμφίβολος για το ματς λόγω χτυπήματος που είχε δεχθεί στην προπόνηση, έμεινε στον πάγκο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, μπήκε με αλλαγή για τα τελευταία 25 λεπτά όμως δεν χρειάστηκε να κάνει κάτι, αν και έχασε μια καλή κεφαλιά στο 82’ όντας ολομόναχος...

Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ, Ντάιερ, Μαγκουάιρ, Αλεξάντερ – Άρνολντ (79’ Τζέιμς), Χέντερσον (66’ Φίλιπς), Ράις, Τρίπιερ, Μάουντ (90' Σάντσο), Ράσφορντ, Κάλβερτ – Λιούιν (66’ Κέιν)

Βέλγιο: Μινιολέ, Αλντερβάιρελντ, Μπογιάτα, Ντενάγιερ, Μενιέ, Βίτσελ, Τίλεμανς, Καστάν, Ντε Μπρόινε (73’ Βέρσερεν), Καράσκο (83' Ντόκου), Λουκάκου