Η Λιντς έχει έρθει για να μείνει!

Το αποδεικνύει ξανά και ξανά και καλά θα κάνουν όλες οι ομάδες να το χωνέψουν! Η Λιντς του Μαρσέλο Μπιέλσα κατάφερε να κάνει ζημιά στη Μάντσεστερ Σίτι και να την κοιτάξει κατάματα, βρίσκοντας γκολ με τον Ροντρίγκο για το 1-1 στο «Έλαντ Ρόουντ». Μαγικό παιχνίδι με απανωτές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες!

Ο Ραχίμ Στέρλινγκ με το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, το 69ο με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι και το 34ο από την έναρξη της περασμένης αγωνιστικής περιόδου σε όλες τις διοργανώσεις – τα περισσότερα από κάθε άλλον παίκτη που βρίσκεται στην Πρέμιερ Λιγκ – έβαλε μπροστά την ομάδα του με ωραίο τελείωμα με το δεξί αφού συνέκλινε προς το κέντρο έξω από την περιοχή, στο 17ο λεπτό. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε την κατοχή, είχε στιγμές που προκάλεσε ανησυχία στη Λιντς, όμως, το σύνολο του Μπιέλσα έδειξε πως φέτος θα παραμείνει με επιθετική διάθεση κόντρα σε κάθε αντίπαλο!

Αφού ο Άιλινγκ στην τεράστια ευκαιρία λίγο πριν την ανάπαυλα και έχοντας βρεθεί «φάτσα» με τον Έντερσον νικήθηκε από τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα, τα «παγώνια» βρήκαν απάντηση στο γκολ του Στέρλινγκ με τον Ροντρίγκο, λίγο μετά την είσοδό του στο ματς! Η κορυφαία μεταγραφή στην ιστορία της Λιντς από άποψη κόστους, αφού πρώτα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι στο 58', εκμεταλλεύτηκε την απώλεια της μπάλας από τον Έντερσον, την κόντρα στον Μεντί και πλάσαρε στα δίχτυα για το 1-1 στο 59ο λεπτό! Ο φορ της Λιντς με κεφαλιά δέκα λεπτά αργότερα ανάγκασε τον Έντερσον σε επέμβαση με τη μπάλα να χτυπάει και στο δοκάρι για να γλιτώσει το γκολ η Σίτι! Παρά το προχωρημένο χρονικό σημείο του αγώνα και τον πολύ δύσκολο αγωνιστικό χώρο λόγω της αδιάκοπης και έντονης βροχής, το ματς ήταν ... ροντέο, εντυπωσιακό, με απίθανο ρυθμό και τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης. Τελικά αυτό δεν ήρθε για καμία και πρέπει να «πόνεσε» πολύ περισσότερο τη Σίτι...

Λιντς: Μελιέ, Άιλινγκ, Κοχ, Κούπερ, Ντάλας, Φίλιπς, Έλντερ Κόστα, Ρόμπερτς (56' Ροντρίγκο), Κλιχ (77' Ντέιβις), Αλιόσκι (46' Οκάμπο), Μπάμφορντ

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Ρούμπεν Ντίας, Λαπόρτ, Μεντί (71' Άκε), Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Φόντεν, Τόρες (65' Μπερνάρντο Σίλβα), Μαχρέζ (77' Φερναντίνιο), Στέρλινγκ