Πήρε Χάβερτς, πήρε Βέρνερ και... καθαρίζει ο Τσίλγουελ! (vid)

Με γκολ και ασίστ, ο Μπεν Τσίλγουελ κράτησε το τιμόνι για την Τσέλσι και την οδήγησε εκ του ασφαλούς στη νίκη με το τελικό 4-0 επί της Κρίσταλ Πάλας στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Ζούμα και Ζορζίνιο τα υπόλοιπα γκολ, με τον Βραζιλιάνο να ευστοχεί δις από την άσπρη βούλα...

Μπορεί μεσοεπιθετικά η Τσέλσι να ενισχύθηκε σημαντικά και να περιμένει ακόμα και τον Ζίγιεχ για να παρουσιαστεί ακόμα πιο δυνατή, όμως, μια κίνηση που έκανε τη φετινή θερινή περίοδο των μεταγραφών για... την άμυνα, πρωταγωνίστησε στο ματς με την Κρίσταλ Πάλας στο «Στάμφορντ Μπριτζ»...

Ο Μπεν Τσίλγουελ με γκολ και ασίστ στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε τις βάσεις για το ευρύ 4-0 που διαμορφώθηκε στο δεύτερο 45λεπτο της Σαββατιάτικης αναμέτρησης έπειτα από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο με φλυάρη υπεροχή για τους «μπλε».

Στο 50ο λεπτό με τη μπάλα να φτάνει προς το δεύτερο δοκάρι και τον Βέρνερ ν' αντιλαμβάνεται την κίνηση του Τσίλγουελ που ερχόταν... φορτσάτος έγινε το 1-0, με τον σκόρερ να φτιάχνει το γκολ για τον Ζούμα που με δυνατή κεφαλιά στο 66' έκανε το 2-0.

Ο Ζορζίνιο στο 78ο και το 82ο λεπτό από την άσπρη βούλα και παρά την μικρή διαφωνία με τον Άμπραχαμ για τη δεύτερη εκτέλεση, ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για να ξεπεράσει η Τσέλσι το 3-3 με τη Γουέστ Μπρομ στο αμέσως προηγούμενο ματς πρωταθλήματος και τον αποκλεισμό στο Λιγκ Καπ από την Τότεναμ στον 4ο γύρο του τουρνουά.

Τσέλσι: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Τιάγκο Σίλβα, Ζούμα, Τσίλγουελ, Καντέ (83' Κόβασιτς), Ζορζίνιο, Χάντσον - Οντόι (83' Πούλισικ), Χάβερτς, Βέρνερ, Άμπραχαμ

Κρίσταλ Πάλας: Γκουαΐτα, Γουόρντ, Κουγιατέ, Σακό, Μίτσελ, Τάουνσεντ, ΜακΆρθουρ (72' Ρίντεβαλντ), ΜακΚάρθι (67' Μιλιβόγεβιτς), Εζέ, Ζαχά, Τζ. Αγιού