Καμία ανησυχία για Φαν Ντάικ ενόψει Community Shield

Ένα κόψιμο λίγο πιο πάνω από το μάτι αποκόμισε ο Φαν Ντάικ στη φιλική ισοπαλία (2-2) της Λίβερπουλ με την Ζάλτσμπουργκ στην Αυστρία, ωστόσο, δεν διατρέχει κίνδυνο η παρουσία του στο ματς του Community Shield απέναντι στην Άρσεναλ στις 29 του μηνός.

Ο Ολλανδός αμυντικός τραυματίστηκε, μάτωσε σε σημείο πολύ κοντά στο δεξί του μάτι και αντικαταστάθηκε στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης της Τρίτης, εκεί όπου οι Πρωταθλητές Αγγλίας είχαν δεχθεί δυο γκολ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο του αγώνα και ισοφάρισαν στο τελικό 2-2 με γκολ του Μπρούστερ (72', 81').

Ο Φαν Ντάικ δεν αντιμετωπίζει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα όπως ανέφερε ο Κλοπ μετά το παιχνίδι και συνεχίζει να τον υπολογίζει κανονικά για το παιχνίδι του Community Shield στο «Γουέμπλεϊ» το προσεχές Σάββατο, 29 του μηνός, με αντίπαλο την Κυπελλούχο, Άρσεναλ.