Στ’ αστέρια Γιουνάιτεντ-Τσέλσι, Europa League για Λέστερ-Τότεναμ, σώθηκε η Άστον Βίλα, υποβιβάστηκαν Μπόρνμουθ-Γουότφορντ!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Τσέλσι, Τότεναμ και Άστον Βίλα οι μεγάλες κερδισμένες για την 38η και τελευταία αγωνιστική της φετινής Πρέμιερ Λιγκ.

Με σκορ 2-0 επικράτησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ της Λέστερ στο «King Power Stadium» χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες στο 71ο λεπτό και το τέρμα του Λίνγκαρντ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα οι «κόκκινοι διάβολοι» εξασφάλισαν την τρίτη θέση που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου, αφήνοντας τις «αλεπούδες» στην 5η θέση και το εισιτήριο για το Europa League.

Η ισοπαλία της Τότεναμ στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας (1-1) εξασφαλίζει για τα «σπιρούνια» την ευρωπαϊκή συμμετοχή (Europa League) μέσω της έκτης θέσης ενώ η Γουλβς ηττήθηκε με σκορ 2-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» από την τέταρτη της βαθμολογίας Τσέλσι (εξασφάλισε επίσης εισιτήριο για το Champions League), και καταλαμβάνει την έβδομη θέση. Οι «λύκοι» περιμένουν πλέον τον τελικό του FA Cup (Άρσεναλ-Τσέλσι) την 1η του Αυγούστου για να μάθουν αν θα συμμετάσχουν και αυτή στο Europa League, ελπίζοντας φυσικά σε κατάκτηση του τροπαίου από την Τσέλσι.

Όσον αφορά τη μάχη της ουράς, η Άστον Βίλα εξασφάλισε τη σωτήρια 17η θέση με την εκτός έδρας ισοπαλία στην έδρα της Γουέστ Χαμ (1-1) ενώ δεν απέφυγαν τον υποβιβασμό οι Μπόρνμουθ και Γουότφορντ. Τα «κεράσια» επικράτησαν στην έδρα της Έβερτον με σκορ 3-1 ενώ οι «σφήκες» ηττήθηκαν με σκορ 3-2 από την Άρσεναλ στο «Έμιρεϊτς».

Με ανατροπή και σκορ 3-1 πέρασε η πρωταθλήτρια Λίβερπουλ από την έδρα της Νιούκαστλ ενώ με άνεση έκλεισε τη σεζόν η 2η Μάντσεστερ Σίτι, διαλύοντας την ουραγό Νόριτς με σκορ 5-0 στο «Έτιχαντ». Διπλό σημείωσε η Μπράιτον στην έδρα της Μπέρνλι με σκορ 2-1, εντός έδρας νίκη για τη Σαουθάμπτον επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με σκορ 3-1.