Μαξιλαράκι ασφαλείας για Άρσεναλ, Έβερτον και Νιούκαστλ

Προβάδισμα δύο τερμάτων έχουν «χτίσει» μετά από 45 λεπτά παιχνιδιού για την 32η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ οι Άρσεναλ, Έβερτον και Νιούκαστλ απέναντι στις Νόριτς, Λέστερ και Μπόρνμουθ.

Η Άρσεναλ προηγείται της Νόριτς στο «Έμιρεϊτς» με σκορ 2-0. Το σκορ άνοιξε ο Ομπαμεγιάνγκ (33’) εκμεταλλευόμενος το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Κρουλ, ο οποίος αντί να απομακρύνει την μπάλα πήγε να ντριμπλάρει τον Γκαμπονέζο επιθετικό. Το 2-0 σημείωσε ο Τζάκα τέσσερα λεπτά αργότερα (38‘).

Με 2-0 προηγείται και η Έβερτον  της Λέστερ στο «Γκούντισον Παρκ». Το πρώτο τέρμα πέτυχε ο Ριτσάρλισον στο 10ο λεπτό ενώ στο 16’ ο Σίγκουρτσον ευστόχησε από τα έντεκα μέτρα.

Γκέιλ (5’) και Λόνγκσταφ (30’) είναι μέχρι στιγμής οι σκόρερς στο «Βαϊτάλιτι», με την Νιούκαστλ να κρατά ισχυρό προβάδισμα απέναντι στην Μπόρνμουθ εν όψει του δευτέρου μέρους.