«Χτύπησε» με Μπάρκλεϊ και πέρασε στα ημιτελικά

Με σκορ 1-0 επικράτησε η Τσέλσι της Λέστερ στο «Κινγκ Πάουερ Στέιντιουμ» και έκλεισε εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Ο Ρος Μπάρκλεϊ το μοναδικό γκολ του ματς στο 63ο λεπτό.

Το ματς

Εντυπωσιακά εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο η Λέστερ, η οποία κυριάρχησε στο πρώτο εικοσάλεπτο, δημιουργώντας ευκαιρίες που «ταρακούνησαν» την άμυνα της Τσέλσι.

Για να παραμείνει ανέπαφη η άμυνα των λονδρέζων στο πρώτο μέρος χρειάστηκαν οι επεμβάσεις του Καμπαγέρο, ο οποίος αποσόβησε τους κινδύνους που δημιούργησαν οι μπαλιές των Μπαρνς (3’) και Τσίλγουελ (14’) ενώ ο έμπειρος πορτιέρο απέκρουσε και το σουτ του Τίλεμανς στο 20’…

Η πρώτη ευκαιρία της Τσέλσι καταγράφηκε στο ημίωρο του ματς. Η όμορφη ενέργεια του Πούλισικ ολοκληρώθηκε με δυνατό σουτ που αποσόβησε με δυσκολία ο Σμάιχελ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπαρνς απείλησε και πάλι για τους γηπεδούχους αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Οι αλλαγές του Λάμπαρντ στο ημίχρονο άλλαξαν την εικόνα της Τσέλσι προς το καλύτερο. Οι «μπλε» ήλεγξαν το ρυθμό της συνάντησης από το 46ο λεπτό έως το φινάλε και η πρώτη προειδοποίηση ήρθε στο 55ο λεπτό, με τον Έιμπραχαμ να σκοράρει από θέση οφσάιντ.

Στο 63' ωστόσο ο Μπάρκλεϊ άνοιξε το σκορ με όμορφη προβολή, εκμεταλλευόμενος την υποδειγματική σέντρα του Γουίλιαν. Ένα λεπτό πριν το φινάλε ο Άγγλος μέσος βρέθηκε μάλιστα κοντά σε ένα δεύτερο γκολ αλλά ο Σμάιχελ βρέθηκε σε ετοιμότητα.

Η μόνη αξιόλογη φάση των «αλεπούδων» στο δεύτερο 45λεπτο καταγράφηκε στο 85ο λεπτό. Ο Ολμπράιτον «γέμισε» στην περιοχή, η έξοδος του Καμπαγέρο δεν ήταν η ενδεδειγμένη αλλά η κεφαλιά του Σογιουντσού δεν βρήκε στόχο…

Λέστερ (4-1-4-1): Σμάιχελ- Τζάστιν, Έβανς, Σογιουντσού, Τσίλγουελ- Εντιντί- Πέρεθ (57’ Ολμπράιτον), Τίλεμανς, Πρατ (57’ Τσούντχαρι), Μπαρνς (76’ Γκρέι)- Βάρντι

Τσέλσι (4-3-3): Καμπαγέρο- Τζέιμς (46’ Αθπιλικουέτα), Ρούντιγκερ, Ζουμά, Έμερσον- Καντέ, Γκίλμουρ (46’ Μπάρκλεϊ), Μάουντ (46’ Κόβασιτς)- Γουίλιαν (78’ Πέδρο), Πούλισικ (72’ Λόφτους-Τσικ), Έιμπραχαμ