Λέστερ-Τσέλσι 0-0 (Ημίχρονο)

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του «Κινγκ Πάουερ Στέιντιουμ» ανάμεσα στις Λέστερ και Τσέλσι για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Αγγλίας.

Εντυπωσιακά εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο η Λέστερ, η οποία κυριάρχησε στο πρώτο εικοσάλεπτο, δημιουργώντας ευκαιρίες που «ταρακούνησαν» την άμυνα της Τσέλσι.

Για να παραμείνει ανέπαφη η άμυνα των λονδρέζων χρειάστηκαν οι επεμβάσεις του Καμπαγέρο, ο οποίος αποσόβησε τους κινδύνους που δημιούργησαν οι μπαλιές των Μπαρνς (3’) και Τσίλγουελ (14’) ενώ ο έμπειρος πορτιέρο απέκρουσε και το σουτ του Τίλεμανς στο 20’…

Η πρώτη ευκαιρία της Τσέλσι καταγράφηκε στο ημίωρο του ματς. Η όμορφη ενέργεια του Πούλισικ ολοκληρώθηκε με δυνατό σουτ που αποσόβησε με δυσκολία ο Σμάιχελ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπαρνς απείλησε και πάλι για τους γηπεδούχους αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Λέστερ (4-1-4-1): Σμάιχελ- Τζάστιν, Έβανς, Σογιουντσού, Τσίλγουελ- Εντιντί- Πέρεθ, Νάιτ, Πρατ, Ντούσμπερι-Χολ- Βάρντι

Τσέλσι (4-3-3): Καμπαγέρο- Τζέιμς, Ρούντιγκερ, Ζουμά, Έμερσον- Καντέ, Γκίλμουρ, Μάουντ- Γουίλιαν, Πούλισικ, Έιμπραχαμ