Μέτρια εικόνα, σημαντικό γκολ... (vids)

Η Γουλβς σε μια μετριότατη βραδιά στο «Γ.Καραϊσκάκης» απέναντι στον Ολυμπιακό, κατάφερε να πάρει μικρό αβαντάζ πρόκρισης με το τελικό 1-1 στο πρώτο παιχνίδι των «16» του Europa League. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 28ο λεπτό οι «λύκοι» δεν κατάφεραν ποτέ να βρουν ρυθμό στο άδειο γήπεδο λόγω των μέτρων πρόληψης κατά του κορονοϊού...

Σε πολύ ήρεμο τέμπο, με τη Γουλβς να περιμένει τον Ολυμπιακό αφήνοντάς του τη μπάλα και την πρωτοβουλία των κινήσεων, κύλησε το πρώτο μέρος στο «Γ.Καραϊσκάκης». Οι «λύκοι» δεν διέτρεξαν κανέναν κίνδυνο πέρα από το δοκάρι του Μασούρα στο 24ο λεπτό όταν ο Έλληνας επιθετικός των «ερυθρόλευκων» πήρε το γύρισμα που έγινε από δεξιά, αλλά δεν κατάφερε να κάνει σωστό τελείωμα για να σκοράρει. Από το πουθενά και σε μια προσπάθεια του Ζότα που προσπάθησε να μπει στην περιοχή, κέρδισε το φάουλ και την αποβολή του Σεμέδο στο 28ο λεπτό, ωστόσο, τίποτα δεν διαφοροποιήθηκε και δεν σημειώθηκε καμία σημαντική ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο.

Παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα και την προσπάθεια να ελέγξει κάπως περισσότερο το ματς στο δεύτερο μέρος, η Γουλβς βρέθηκε πίσω στο σκορ! Στο 54ο λεπτό ο Καμαρά βρήκε τον Γκιγιέρμε στην περιοχή από δεξιά, αυτός τσίμπησε τη μπάλα προ του Κόουντι κι έκανε το γύρισμα για να τη βρει ο Ελ Αραμπί και να πλασάρει στα δίχτυα για το 1-0! Οι «λύκοι» αμέσως ξαναπήραν τη μπάλα και έψαξαν την ισοφάριση, στο 59' ο Ραούλ Χιμένες σούταρε... στο πρόσωπο του Ζοσέ Σα, αλλά στο 67ο λεπτό ο Πέδρο Νέτο με μακρινό σουτ που κόντραρε και άλλαξε κατεύθυνση βρήκε δίχτυα για το 1-1 της αγγλικής ομάδας. Αυτό το γκολ αποδεικνύεται προς το παρόν τρομερά σημαντικό για την ομάδα του Νούνο Σάντο που έφυγε από το Φάληρο με μικρό αβαντάζ πρόκρισης ενόψει των προημιτελικών χάρη στην άμεση αντίδραση μετά το προβάδισμα των Πειραιωτών...

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουΐ, Σεμέντο, Μπα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Βαλμπουενά (84' Γκασπάρ), Ελ Αραμπί (74' Φορτούνης), Μασούρας (34' Σισέ)

Γουλβς: Ρουί Πατρίσιο, Μπολί, Κόουντι, Σάις, Ντόχερτι (46' Νέτο), Νέβες, Ζοάο Μουτίνιο (86' Ντεντόνκερ), Βινάγκρε (79' Ποντένσε), Τραορέ, Χιμένες, Ζότα