Ήταν αδύνατο... (vid)

Η Λειψία τελείωσε την ιστορία με την Τότεναμ μέσα σε ένα ημίχρονο στον μεταξύ τους επαναληπτικό για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Με δύο γκολ του Σάμπιτσερ κι ένα του Φόρσμπεργκ, η ομάδα του Νάγκελσμαν με το τελικό 3-0 πέρασε πανηγυρικά και δίκαια για πρώτη φορά στα προημιτελικά της διοργάνωσης, με τα «σπιρούνια» να είναι πραγματικά ανήμπορα να διεκδικήσουν οτιδήποτε στο χορτάρι, με αποτέλεσμα να κουνήσουν μαντήλι...

Ασύνδετη, δίχως φαντασία, δίχως δημιουργία, δίχως τσαγανό, η Τότεναμ μετά και το εις βάρος της 1-0 από το πρώτο ματς, δεν είχε καμία τύχη ούτε στη ρεβάνς απέναντι στη Λειψία και τους οπαδούς της που βρέθηκαν κανονικότατα στο γήπεδο σε αντίθεση με άλλα ματς που λόγω κοροναϊού διεξάγονται κεκλεισμένων των θυρών. Στο 10ο λεπτό ο Σάμπιτσερ με μακρινό δεξί σουτ από ασίστ του Βέρνερ άνοιξε το σκορ με τον Γιορίς να ακουμπάει τη μπάλα αλλά να μην καταφέρνει να τη σταματήσει. Ο ίδιος σκόρερ στο 21ο λεπτό με κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι έκανε ξανά τον Γάλλο πορτιέρε να μη μπορεί να κρατήσει εκτός εστίας τη μπάλα και διαμορφώθηκε το 2-0 του πρώτου μέρους. Και στα δυο γκολ η άμυνα της Τότεναμ ήταν απούσα, ενώ, φάνηκε και ο κίνδυνος που δημιουργούσαν οι πλάγιοι μπακ της γερμανικής ομάδας με τις προωθήσεις τους και κυρίως ο Ανχελίνο από αριστερά, που έκανε την ασίστ στο δεύτερο γκολ. Στο ενδιάμεσο από τα δύο τέρματα, μάλιστα, ο Βέρνερ είχε χριστεί σκόρερ αλλά ορθά δεν μέτρησε για οφσάιντ. Μοναδική αντίδραση των Λονδρέζων ένα αριστερό σουτ του Λο Σέλσο που απομάκρυνε ο Γκουλάσι λίγο πριν την ανάπαυλα.

Ο Μουκιέλε στο δεύτερο ημίχρονο ανησύχησε άπαντες όταν δέχθηκε τη μπάλα στο πρόσωπο και φάνηκε να του έχει γυρίσει η γλώσσα, με την έγκαιρη επέμβαση του ιατρικού επιτελείου να γλιτώνει τον ποδοσφαιριστή από τα χειρότερα και φυσικά ν' αντικαθίσταται άμεσα... Για να σημειωθεί επίθεση της Τότεναμ με ορθόδοξο τρόπο, έπρεπε να φτάσει το 63ο λεπτό του παιχνιδιού με τον Σεσενιόν να βγαίνει από αριστερά και να κερδίζει ένα κόρνερ, όμως, η ημιτελής στιγμής ήταν απόλυτα χαρακτηριστική της γενικότερης κατάστασης στην οποία βρέθηκε η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο. Αρκετά χαλαρός ο Γκουλάσι στο δεύτερο ημίχρονο, η Λειψία συνέχισε τις επιθέσεις για να βρει κι άλλα γκολ και με τον κόσμο να κάνει πάρτι στις εξέδρες το σύνολο του Νάγκελσμαν απλά περίμενε το τέλος του παιχνιδιού. Στο 73' ο Ντέλε Άλι από γύρισμα του Μόουρα έκανε κακό τελείωμα μέσα από την αντίπαλη περιοχή και το ματς ολοκληρώθηκε με τον Φόρσμπεργκ να σκοράρει στο 87' με δεξί πλασέ, ελάχιστα δευτερόλεπτα αφότου είχε περάσει στο ματς στη θέση του Σάμπιτσερ διαμορφώνοντας το τελικό 3-0!

Λειψία: Γκουλάσι, Κλόστερμαν, Ουπαμεκάνο, Χάλστενμπεργκ, Μουκιέλε (56' Άνταμς), Λάιμερ, Σάμπιτσερ (87' Φόρσμπεργκ), Ανχελίνο, Ενκουκού (59' Αϊνταρά), Σικ, Βέρνερ

Τότεναμ: Γιορίς, Ντάιερ, Τανγκάνγκα, Αλντερβάιρελντ, Οριέ (90' + 1' Φάγκαν Γουόλκοτ), Σεσενιόν, Γουίνκς, Λο Σέλσο (80' Ζέντσον Φερνάντες), Λαμέλα, Μόουρα, Ντέλε