Άνετα στα προημιτελικά η Γιουνάιτεντ

Με σκορ 3-0 επικράτησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ της Ντέρμπι Κάουντι στο «Πράιντ Παρκ», εξασφαλίζοντας με άνεση τη συμμετοχή της στα προημιτελικά του FA Cup όπου θα αντιμετωπίσει τη Νόριτς στο «Κάροου Ρόουντ». Το σκορ άνοιξε ο Σο (33’) και ο Οντιόν Ιγκάλο διαμόρφωσε την τελική εικόνα με δυο προσωπικά τέρματα (41'-70').

Τα «κριάρια» προσπάθησαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να βρουν ένα γκολ με τον ενθουσιασμό της έδρας και λίγο έλειψε να το πετύχουν με το πρόσωπο της βραδιάς. Ο Γουέιν Ρούνεϊ βρέθηκε αντιμέτωπος με την αγαπημένη του Γιουνάιτεντ αλλά το υπέροχο χτύπημα φάουλ που επιχείρησε στο 18ο λεπτό σταμάτησε στην εκπληκτική επέμβαση του Ρομέρο…

Στο 33ο λεπτό οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν ωστόσο κεφάλι στο σκορ έπειτα από ένα «σφυροκόπημα» που ολοκληρώθηκε με το «σκαστό» σουτ του Σο.

1-0

Τη σκυτάλη του σκοραρίσματος πήρε στη συνέχεια ο Οντιόν Ιγκάλο, ο οποίος πανηγύρισε  για πρώτη φορά στο 41ο λεπτό ενώ «τελείωσε» το ματς με διπλή προσπάθεια είκοσι λεπτά πριν το φινάλε της συνάντησης.