Η μαγεία του Κυπέλλου «ξαναχτύπησε» με τρείς δραματικές προκρίσεις!

Τρεις συγκεκριμένες ρεβάνς του 4ου γύρου του Κυπέλλου Αγγλίας είχαν απόλυτα δραματικό φινάλε 90λέπτου και τρομερή εξέλιξη στην παράταση και τα πέναλτι! Η Νιούκαστλ διόρθωσε την κατάσταση στο φινάλε του εξτρά ημιώρου με το 3-2 επί της Όξφορντ, ενώ, οι Μπέρμιγχαμ και Ρέντινγκ πήραν αδιανόητες προκρίσεις φτάνοντας με απίθανο τρόπο στη διαδικασία από την άσπρη βούλα...

Όξφορντ – Νιούκαστλ 2-3 παρ. (2-2 κ.α.)

Η Νιούκαστλ κατέρρευσε με απίστευτο τρόπο στην έδρα της Όξφορντ και έχασε προβάδισμα δυο τερμάτων βλέποντας τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της στο 94' από πιτσιρικά που πέτυχε το πρώτο του γκολ σε επαγγελματικό επίπεδο! Ο Ματ Λόνγκσταφ με μακρινό σουτ στο 15ο λεπτό και ο Ζοέλιντον (προτού σταθεί άτυχος και τραυματιστεί) στο 30ο με πλασέ από μπαλιά του σκόρερ του πρώτου τέρματος, διαμόρφωσαν από νωρίς το 2-0 για τις «καρακάξες». Η ομάδα του Στιβ Μπρους δέχθηκε να γκολ στο 84' από τον Λίαμ και στις καθυστερήσεις σε στημένη μπάλα με όλους τους παίκτες της Όξφορντ ανεβασμένους στο γήπεδο, ο 21χρονος Χόλαντ που είναι δανεικός από τη Γουέστ Χαμ, σκόραρε για πρώτη φορά σε επαγγελματικό επίπεδο για το ανέλπιστο και τρελό 2-2! Στην παράταση και πιο συγκεκριμένα στο 117' ο Σεντ Μαξιμέν διαμόρφωσε το τελικό 3-2 για τις «καρακάξες» που πήγαν να πληρώσουν πολύ ακριβά την ατυχία και τις αδυναμίες τους, αλλά θα βρεθούν στην επόμενη φάση για ν' αντιμετωπίσουν τη Γουέστ Μπρομ.

Κάρντιφ – Ρέντινγκ 1-4 πεν. (2-2 κ.α., 3-3 παρ.)

Απίθανη πρόκριση για τη Ρέντινγκ που πάλεψε με δύναμη ψυχής, έκανε τρομερή αντεπίθεση και επαναφορά στο Κάρντιφ και προκρίθηκε μέσω των πέναλτι έπειτα και από την τρίτη μεταξύ τους ισοπαλία σε διάστημα 10 ημερών! Οι «bluebirds» είχαν προηγηθεί με 2-0 στο 54ο λεπτό χάρη σε τέρματα των Μέρφι και Γκλέιτζελ και κάπου εκεί οι «royals» αφυπνίστηκαν και οδήγησαν το παιχνίδι στο εξτρά ημίωρο! Μέσα σε ένα δεκάλεπτο (69', 79'), οι Ρίτσαρντς και Ρινορμόλα ισοφάρισαν, για να κριθεί η πρόκριση στην παράταση, εκεί όπου η Κάρντιφ προηγήθηκε ξανά με 3-2 χάρη στο δεύτερο γκολ του Μέρφι στη βραδιά. Βήκε δίχτυα έχοντας κάνει σπριντ για να προλάβει την προωθημένη μπαλιά την οποία κυνήγησε μάταια και ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Ξανά η Ρέντινγκ θ' αντιδρούσε συνεχίζοντας με απίστευτο σθένος, στο 116' ο Μέιτε ισοφάρισε σε 3-3 και στα πέναλτι το 4-1 έδωσε το «εισιτήριο» στους «royals» ολοκληρώνοντας ένα τεράστιο come-back.

Μπέρμιγχαμ – Κόβεντρι 4-1 πεν. (1-1 κ.α., 2-2 παρ.)

Με το περιπετειώδες πλασέ του Μπακαγιόκο στο 50ο λεπτό η Κόβεντρι πίστεψε πως θα βρισκόταν εύκολα στην επόμενη φάση, ωστόσο, η Μπέρμιγχαμ ισοφάρισε με τον Χάρλι Ντιν στις καθυστερήσεις! Στο St. Andrew's, το οποίο... χρησιμοποίησαν και οι δύο ομάδες ως έδρα στη μεταξύ τους κόντρα, χρειάστηκαν περισσότερα από 90 λεπτά για να προκύψει νικητής και να πάει πάνω στη Λέστερ. Δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή της κανονικής διάρκειας οι «μπλε» είχαν δοκάρι και η παράταση είχε ακόμα περισσότερο δράμα! Οι sky blues πήραν κεφάλι με το γκολ του Μπιαμού που στο 114' έγραψε το 2-1, θεωρώντας πως χάρισε την πρόκριση όπως είχε πετύχει το νικητήριο γκολ και στους προηγούμενους γύρους του φετινού Κυπέλλου απέναντι σε Μπρίστολ Ρόβερς και Ίπσουϊτς. Στο 120', ωστόσο, ο Ζερεμί Μπελά διαμόρφωσε το τελικό 2-2 για τη Μπέρμιγχαμ κι έτσι η ομάδα που θα περνούσε στους «16» αναδείχθηκε από την άσπρη βούλα! Εκεί ήταν πιο εύστοχοι οι «μπλε», πανηγυρίζοντας με το τελικό 4-1...