Πρόκριση η Σίτι, μικρή εκδίκηση η Γιουνάιτεντ (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι πηγαίνει στο «Γουέμπλεϊ» να υπερασπιστεί τα κεκτημένα στο Λιγκ Καπ, αφού πέρασε στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης όπου και θα κοντραριστεί με την Άστον Βίλα! Οι «πολίτες» ηττήθηκαν 1-0 από τη Γιουνάιτεντ στον μεταξύ τους επαναληπτικό ημιτελικό, η ομάδα του Σόλσκιερ πήρε μια μικρή εκδίκηση, αλλά οι Πρωταθλητές είναι εκείνοι που θα διεκδικήσουν και φέτος το τρόπαιο μετά το υπέρ τους 3-1 από το «Ολντ Τράφορντ».

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να δώσει τρομερό ενδιαφέρον στον επαναληπτικό ημιτελικό από το... μοναδικό της σουτ στο πρώτο ημίχρονο σε απόλυτη κόντρα με την ροή που είχε πάρει το ματς! Η Σίτι έφτασε αρκετές φορές κοντά στο γκολ, αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Νταβίντ Ντε Χέα που στο 7ο λεπτό πρώτα απέκρουσε την κεφαλιά του Αγουέρο, μετά την προσπάθεια του Μαχρέζ και στο 17' ξανά είπε «όχι» στον Αργεντινό. Η ομάδα του Σόλσκιερ ναι μεν είχε διαστήματα που έπαιρνε τη μπάλα και επιχειρούσε να την κυκλοφορήσει, όμως ξανά οι παίκτες του Πεπ ανακτούσαν τον έλεγχο. Στο 35', λοιπόν, ένα γέμισμα προς την περιοχή από στημένη φάση, ανάγκασε τον Μπερνάρντο Σίλβα να διώξει πλάγια δίχως όμως να βγάλει τη μπάλα από τα καρέ του Μπράβο, με τον Μάτιτς να πιάνει το σουτ με τη μία και να γράφει το 1-0! Λίγο αργότερα ορθά ακυρώθηκε γκολ του Στέρλινγκ για οφσάιντ στη φάση...

Ο Σόλσκιερ έστειλε στο ματς τον Ντάνιελ Τζέιμς στο δεύτερο ημίχρονο αντί του Μέισον Γκρίνγουντ για να δώσει ταχύτητα στην επίθεση και η Γιουνάιτεντ είχε πλέον ελπίδα από τη στιγμή που χρειαζόταν άλλο ένα γκολ για να συνεχίσει να διεκδικεί ένα μεγάλο come-back στην υπόθεση της πρόκρισης στον μεγάλο τελικό μέσα στο Etihad. Ωστόσο, στο 57ο λεπτό ο Στέρλινγκ έχασε τεράστια ευκαιρία να ... τελειώσει τα πάντα στο ματς. Απέναντι από τον Ντε Χέα ήθελε να τον περάσει, οι αμυντικοί της Γιουνάιτεντ έτρεξαν για να αισθανθεί την πίεση κι εκείνος έστειλε τη μπάλα πάνω απ' την εστία! Η Σίτι παρέμενε ψύχραιμη, σοβαρή και δίχως να τρέχει αλόγιστα – αν και το ντέρμπι είχε ρυθμό – αφού ήξερε ότι και με αυτό το σκορ παρά την ήττα έπαιρνε την πρόκριση. Ο Μάτιτς στο 75' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Γκουντογκάν και στο 84' ακυρώθηκε ξανά γκολ της Σίτι για οφσάιντ στον Σέρχιο Αγουέρο που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Μάντσεστερ Σίτι: Μπράβο, Γουόκερ, Οταμέντι, Κανσέλο, Γκουντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε (90' + 1' Στόουνς), Μαχρέζ (68' Νταβίντ Σίλβα), Αγουέρο (90' + 3' Γκάμπριελ Ζέσους), Στέρλινγκ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο (79' Μάτα), Γουάν – Μπισάκα, Φρεντ, Μάτιτς, Γουίλιαμς, Λίνγκαρντ (65' Περέιρα), Γκρίνγουντ (46' Τζέιμς), Μαρσιάλ