Απόδραση με Αγουέρο, «χαρακίρι» της Έβερτον, συνεχίζεται το... θρίλερ στα χαμηλά

Η Μάντσεστερ Σίτι με τεράστια δυσκολία πέρασε από το Brammal Lane με το 1-0 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ χάρη στον θρύλο της, Σέρχιο Αγουέρο, που πέρασε με αλλαγή και σκόραρε. «Αυκτονία» της Έβερτον που δέχθηκε δυο γκολ στο φινάλε από τη Νιούκαστλ και παραχώρησε ισοπαλία, 2-2! Τεράστια ανατροπή η Άστον Βίλα με το 2-1 επί της Γουότφορντ, σημαντικό «τρίποντο» για Μπόρνμουθ που επιβλήθηκε 3-1 της Μπράιτον, άνετο πέρασμα της Σαουθάμπτον από το Selhurst Park με το 2-0 επί της Κρίσταλ Πάλας.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1

Πάνω στον εκπληκτικό Ντιν Χέντερσον και μια τρομερά συγκεντρωμένη και οργανωμένη ομάδα έπεσε η Μάντσεστερ Σίτι που έπρεπε να παίξει το παιχνίδι της υπομονής στο Bramall Lane. Με τον Λαπόρτ να επιστρέφει έπειτα από 143 μέρες και να δέχεται πολύ σκληρό μαρκάρισμα από τον Μπέσιτς στο 13' με τον παίκτη της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ να γλιτώνει την αποβολή, οι «πολίτες» άρχισαν να πετούν στα σκουπίδια τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Στο 19' ο Χέντερσον απέκρουσε το μονοκόματο πλασέ του Στέρλινγκ, στο 25' απέκρουσε το ανάποδο του Οταμέντι και στο 35' έβγαλε και το πέναλτι του Ζέσους, αν και είχε κερδίσει ορισμένα μέτρα μπροστά από την γραμμή της εστιας του! Στο 43' και ο Φλεκ έπρεπε να έχει αποβληθεί για χτύπημα με τις τάπες στον Φερναντίνιο αλλά τη γλίτωσε κι αυτός...

Η Μάντσεστερ Σίτι έπρεπε να βγάλει πείσμα και εγωισμό στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε την κατοχή της μπάλας, όμως οι δυσκολίες συνεχίστηκαν και αυτό είναι απόλυτα τιμητικό για τον τρόπο που την αντιμετώπισε η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Ο Λις Μουσέτ έκανε λάθος γύρισμα σε φάση που θα μπορούσε να έχει προκύψει κάτι εξαιρετικό για τις «λεπίδες» με τον επερχόμενο Φλεκ και θα μπορούσε να έχει προκληθεί σοβαρότατος κίνδυνος για τα καρέ του Έντερσον. Βγήκε ο Ζέσους, μπήκε ο Αγουέρο, η κατοχή της μπάλας είχε φτάσει στο 73% για τη Σίτι και ο Αργεντινός, θρυλικός επιθετικός των Πρωταθλητών, στο 73ο λεπτό βρήκε τη λύση! Από τρομερή μπαλιά του Ντε Μπρόινε, ο Κουν έγραψε το τελικό 1-0.

Κρίσταλ Πάλας – Σαουθάμπτον 0-2

Η Κρίσταλ Πάλας φάνηκε αρκετά ευάλωτη και... εύθραυστη στο πρέσινγκ που άσκησε η καλοδουλεμένη Σαουθάμπτον του Ραλφ Χάσενχουτλ. Οι «άγιοι» χρειάστηκε πρώτα να διατρέξουν μεγάλο κίνδυνο όταν στο 18ο λεπτό ο Τσενκ Τοσούν ολομόναχος το μοναδικό που είχε να κάνει ήταν να σκοράρει και τελικά έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά. Στο 22', λοιπόν, ο Ρέντμοντ αφού απέφυγε πίεση δυο αντιπάλων, εξαπέλυσε σουτ από απόσταση και έγραψε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους στο Selhurst Park.

Οι «άγιοι» με την έναρξη του δευτέρου μέρους έδειξαν να τελειώνουν το παιχνίδι και να εξασφαλίζουν τους τρεις βαθμούς, με τον Στιούαρτ Άρμστρονγκ στο 48ο λεπτό με τρομερό σουτ να νικάει τον Γκουαΐτα για το 2-0. Με 14 τελικές και κατοχή της μπάλας περίπου στο 60%, η Σαουθάμπτον δεν διέτρεχε κινδύνους, δεν έχασε τον έλεγχο της αναμέτρησης και εξασφάλισε το «τρίποντο».

Έβερτον – Νιούκαστλ 2-2

Η Έβερτον έδινε τον ρυθμό και είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο «Γκούντισον Παρκ», με τον Μπερνάρντ να είναι ο πιο δραστήριος παίκτης της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι που μάλιστα αποθεώθηκε από τον κόσμο. Ο Βραζιλιάνος μέσος ήταν εκείνος που έφτιαξε για τον Μόισε Κεν το πρώτο του γκολ με τη μπλε φανέλα και προκάλεσε τον έξαλλο πανηγυρισμό του Ιταλού που έχει... κάνει πολλά στο Μέρσεϊσαϊντ και χρειαζόταν αυτό το τέρμα. Στο 30' από ωραία μπαλιά κατάφερε ανάμεσα από τα στόπερ να κερδίσει την κατοχή και να κάνει σωστό τελείωμα για το 1-0 των «ζαχαρωτών».

Το σύνολο του Αντσελότι έφτασε σε δεύτερο γκολ με μεγάλη άνεση στο 54ο λεπτό όταν από γύρισμα του Λούκας Ντιν ο Ντόμινικ Κάλβερτ – Λιούιν έκανε ωραίο τελείωμα για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Η Έβερτον ήταν το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση και η Νιούκαστλ σε πολύ παθητικό ρόλο. Όλα αυτά, μέχρι... τις καθυστερήσεις! Εκεί είδαμε ένα... άλλο ματς! Οι «καρακάξες» με γκολ στο 94' και το 95' από τον Λεζέν πήραν στο φινάλε έναν απίστευτα ανέλπιστο βαθμό «χτυπώντας» ξανά όπως το έκαναν και απέναντι στην Τσέλσι πριν από λίγες μέρες! Το «Γκούντισον Παρκ» σίγησε και δεν μπορούσε να πιστέψει αυτό που έβλεπε, με τον Πίκφορντ ν' αποκρούει τη μπάλα μέσα από τη γραμμή και τους παίκτες της Νιούκαστλ να ξεσαλώνουν για το τρομερό επίτευγμά τους!

Μπόρνμουθ – Μπράιτον 3-1

Δίχως κάτι ιδιαίτερο, με τη Μπράιτον να έχει μια ανεπαίσθητη υπεροχή στην κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας και τον κόσμο στις εξέδρες του Vitality Stadium ν' αρχίζει να βαριέται, η Μπόρνμουθ κατάφερε να πάρει προβάδισμα ασφαλείας από το πρώτο μέρος! Όταν... ξύπνησε ο Χάρι Γουίλσον όλα άλλαξαν για την ομάδα του Σον Ντάις, που βρήκε δίχτυα με τον Ουαλό εξτρέμ στο 35ο λεπτό με ωραίο σουτ από ασίστ του Σολάνκε, ενώ, στο 40' ήρθε το αυτογκόλ του Γκρος από κόντρα της μπάλας πάνω του έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Με ό,τι ψυχικά αποθέματα και δυνάμεις είχαν απομείνει στους «γλάρους», έβαλαν το κεφάλι κάτω και συνέχισαν το τρέξιμο και την προσπάθεια να φτιάξουν κάτι καλό για να ξαναμπούν στο ματς και ν' αντιδράσουν. Το 3-0 για την Μπόρνμουθ διαμορφώθηκε στο 73ο λεπτό από τον Κάλουμ Γουίλσον που σκόραρε για πρώτη φορά από τον περασμένο Σεπτέμβρη περνώντας και τον τερματοφύλακα για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 81ο λεπτό ο Ράμσντεϊλ νικήθηκε σε μια εξαιρετική βραδιά για εκείνον με τον Μόουι να μειώνει στο τελικό 3-1 για τους «γλάρους».

Άστον Βίλα – Γουότφορντ 2-1

Ο Τρόι Ντίνεϊ πρόσφερε ένα γκολ τεράστιας σημασίας στην ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο «Βίλα Παρκ», με την Άστον Βίλα του Πέπε Ρέινα να έχει το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους. Παρ' όλα αυτά, ο Άγγλος στράικερ των hornets κατάφερε στο 38' με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι να κάνει το 1-0 για το σύνολο του Νάιτζελ Πίρσον.

Η Άστον Βίλα έπρεπε να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ και με τις περιπέτειες πιθανού υποβιβασμού να συνεχίζονται. Οι παίκτες του Ντιν Σμιθ πήραν περισσότερες προσπάθειες, την ίδια στιγμή βέβαια η Γουότφορντ συνέχισε σε σταθερά επίπεδα απόδοσης για να βρει εκείνη το δεύτερο γκολ που θα τελείωνε το ματς. Οι «χωριάτες» τελικά στο 68ο λεπτό με τον Ντάγκλας Λουίζ που είχε περάσει με αλλαγή βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με ριμπάουντ από απόκρουση του Φόστερ σε σουτ του Τάργκετ. Το φινάλε θα είχε... τρέλα στο «Βίλα Παρκ», με τον Κονσά να πετυχαίνει πανέμορφο γκολ, να ολοκληρώνει το come-back για τη Βίλα, να γράφει το 2-1 και να στέλνει την ομάδα του πάνω από την επικίνδυνη ζώνη!