Λίβερπουλ - Γουλβς 1-0 (Ημίχρονο)

Με πολλή καθυστέρηση τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο «Άνφιλντ», με την Λίβερπουλ να προηγείται 1-0 της Γουλβς χάρη σε δύο αποφάσεις του VAR. Πεντακάθαρο το γκολ των «κόκκινων», πεντακάθαρο και αυτό των «λύκων» το οποίο ωστόσο δεν μέτρησε...

Έχει καταντήσει αστείο αυτό με τα οφσάιντ...

Μετά τα σαββατιάτικα, ο VAR έκοψε κανονικό γκολ της Γουλβς, το παρθενικό του Νέτο στην Πρέμιερ Λιγκ, με τους διαιτητές στα κεντρικά να του στερούν την χαρά για το χιλιοστό κατά το τρίτο (και τελευταίο) λεπτό των καθυστερήσεων.

Νωρίτεrα (42') ο Μανέ είχε ανοίξει το σκορ σε μια φάση που επίσης ελέγχθηκε, με τους φιλοξενούμενους να ζητούν αρχικά χέρι στον Άνταμ Λαλάνα που έβγαλε την ασίστ και στην συνέχεια χέρι του Βίρτζιλ φαν Ντάικ στην αρχή της φάσης. Καθαρή η πάσα από τον Λαλάνα μιας και προήλθε από τον ώμο του, καθαρή και η περίπτωση του VVD, μιας και η μπάλα χτύπησε μεν λίγο στο απλωμένο χέρι του, αλλά σε ένα πεδίο δράσης που δεν πιεζόταν (συνεπώς δεν απέκτησε κανένα προβάδισμα) και με την μπάλα να φεύγει από το πόδι του μετά από κακό κοντρόλ.

Γενικά ήταν ένα χλιαρό πρώτο ημίχρονο, με την Λίβερπουλ να έχει αρκετές καλές ευκαιρίες που δεν τις αξιοποίησε.