Άστον Βίλα – Λίβερπουλ 4-0 (Ημίχρονο)

Οι μικροί της Λίβερπουλ ξεκίνησαν δυνατά, είχαν καλές στιγμές, όμως ένα δίλεπτο… blackout επέτρεψε στην Άστον Βίλα να σημειώσει δύο γκολ και να αποκτήσει από το πρώτο ημίχρονο το προβάδισμα  για την πρόκριση στα ημιτελικά του Carabao Cup! Κατάρρευση! Αφού σαν να μην έφτανε αυτό ήρθαν ακόμα δύο τέρματα από τον Κότζια για το βαρύ 4-0.

Η ενδεκάδα ανάγκης (και νεότερη στην ιστορία της Λίβερπουλ), λόγω της ταυτόχρονης συμμετοχής της ομάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, επέδειξε πάθος, πειθαρχία και καλές στιγμές για να πληγώσει την Βίλα!

Δύο στιγμές ολιγωρίας ωστόσο, μία στη φάση του γκολ του Χάρικεϊν στο 15’ και δύο λεπτά μετά με το αυτογκόλ του Μπόγιες, έβαλαν τους «χωριάτες» σε θέση οδηγού και τους κόκκινους με την πλάτη στον τοίχο.

Η… χαριστική βολή δόθηκε στο 37’ με τον Κότζια να γράφει το 3-0, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 45’σημείωσε και δεύτερο γκολ.

Άστον Βίλα: Νάιλαντ, Ελμοχαμάντι, Τσέστερ, Κόνσα, Τέιλορ, Χάρικεϊν, Λουίζ, Λάνσμπερι, Τρεζεγκέ, Κότζια, Γιότα.

Λίβερπουλ: Κέλεχερ, Χέβερ, Φα ντεν Μπεργκ, Μπόγιες, Γκάλαχερ, Τσιριβέγια, Κέιν, Κρίστι – Ντέιβις, Έλιοτ, Λόνγκσταφ, Χιλ.