Η εμπειρία νίκησε την νεανική αύρα... (vids)

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε ανατροπή από το πρώτο ημίχρονο στο σπουδαίο παιχνίδι με αντίπαλο την Τσέλσι στο Etihad και πήρε μεγάλη νίκη με το τελικό 2-1. Οι «μπλε» προσπάθησαν να δείξουν ότι δεν θα ήταν καθόλου εύκολα τα πράγματα για τους Πρωταθλητές, το πέτυχαν για κάποιο χρονικό διάστημα, όμως, οι Ντε Μπρόινε και Μαχρέζ δεν... χάρισαν κάστανα και έφεραν τα πάνω – κάτω. Τρεις αναγκαστικές αλλαγές για τους «πολίτες» στο ντέρμπι, για χιλιοστά το VAR ακύρωσε γκολ του Στέρλινγκ στο φινάλε.

Τα παιδιά του Φρανκ Λάμπαρντ έπρεπε να βάλουν τη «δίψα», το ταλέντο τους και την αποτελεσματικότητα της... παρέας, απέναντι σε μια ομάδα που έχει συνηθίσει να κάνει πρωταθλητισμό και έχει περάσει στο DNA της τα τελευταία χρόνια. Αυτό, ήταν ικανό να κάνει τη μεγάλη διαφορά στο ντέρμπι του Etihad και η αλήθεια είναι ότι παρουσιάστηκαν και οι δύο πλευρές του νομίσματος. Η Τσέλσι έκανε ό,τι ήθελε για περίπου 25 λεπτά, αν και ήταν εκείνη που τρόμαξε πρώτη από το διαγώνιο σουτ του Ντε Μπρόινε μόλις στο 4', ωστόσο, ο «Φράνκι» έβλεπε την ομάδα του να στέκεται κάτι παραπάνω από αξιοπρεπώς και να καταφέρνει να βάλει πολύ δύσκολα στη Σίτι. Τόσο που οι παίκτες του Γκουαρδιόλα έδειξαν να χάνουν παντελώς τον έλεγχο και να μην ξέρουν πως να διαχειριστούν την κατάσταση!

Αφού πρώτα ο Γουίλιαν στο 8' απάντησε με δεξί διαγώνιο σουτ που πέρασε λίγο άουτ και ο Τομόρι λίγο αργότερα σε φάση σύγχυσης στα καρέ του Έντερσον σούταρε άουτ, ήρθε το γκολ του Ενγκολό Καντέ στο 21ο λεπτό. Ο Γάλλος χαφ, στην 150η του εμφάνιση με τη μπλε φανέλα, έκανε την κίνηση προς την περιοχή, ο Κόβασιτς του πέταξε τη μπάλα, ο βραχύσωμος μέσος την προστάτευσε από τον Μεντί και πλάσαρε με το αριστερό για το 1-0! Το δικό του πλατύ χαμόγελο μεταφέρθηκε και στα χείλη του Λάμπαρντ, όμως, η Σίτι έχει πλέον τέτοιο attitude που δεν αφήνει τέτοιες καταστάσεις αναπάντητες. Και έχει παίκτες που μόνοι τους με ελάχιστα πράγματα μπορούν ν' αλλάξουν ένα ολόκληρο ματς. Κι αυτό έγινε! Ο Ντε Μπρόινε στο 29' με αριστερό σουτ εκτός περιοχής και κόντρα στα πόδια του Ζούμα ισοφάρισε, για να έρθει το σόλο του Μαχρέζ στο 37', με τον Αλγερινό να περνάει από δεξιά ανάμεσα από Έμερσον και Κόβασιτς και να σουτάρει χαμηλά για την ανατροπή και το 2-1! Μάλιστα, η Τσέλσι ήταν αρκετά τυχερή που δεν δέχθηκε και τρίτο γκολ, όταν ο Αγουέρο στο 43' πέτυχε το δοκάρι από μεγάλο λάθος του Κέπα που πήγε να του κάνει ένα τεράστιο δώρο...

Η Σίτ ήθελε να τελειώσει το ματς και να μην αφήσει τους Λονδρέζους να πιστέψουν ότι μπορούσαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, με το σκορ να είναι εύθραυστο και την αναμέτρηση ανοιχτή για οποιαδήποτε από τις δύο πλευρές. Ο Μαχρέζ είχε ένα καλό αριστερό σουτ που έφυγε λίγο άουτ αμέσως μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όμως, την πρώτη πιο καθαρή φάση για γκολ την είχαν οι «μπλε»! Ο Καντέ στο 53' από γύρισμα του Αθπιλικουέτα έκανε το μονοκόματο πλασέ, όμως η μπάλα που πήγαινε στη γωνία του Έντερσον, βρήκε στα πόδια του Φερναντίνιο και έφυγε κόρνερ! Λίγο αργότερα, ο αρχηγός της Τσέλσι έβγαλε κι ένα πλασέ του Κανσέλο, με τη μπάλα να μη φτάνει στον Αγουέρο που περίμενε στο δεύτερο δοκάρι για να τη σπρώξει εντός εστίας...

Ο Ενγκολό Καντέ έμοιαζε να είναι... παντού για τους φιλοξενούμενους και να βοηθάει σε αρκετούς χώρους για να διατηρείται η μπάλα σε μπλε πόδια και να παραμένει στο μισό γήπεδο της Σίτι, η οποία στην απέναντι πλευρά έχανε καλές ευκαιρίες με τον Αγουέρο. Στο 80ο λεπτό ο Γουίλιαν έκανε απίθανο σουτ που έφυγε λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι και το ματς ολοκληρώθηκε στο 2-1 για τους «πολίτες», με το VAR να ακυρώνει το γκολ του Στέρλινγκ στο 93' με γυριστό σουτ για... χιλιοστά!

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Κανσέλο, Στόουνς, Φερναντίνιο, Μεντί, Ρόντρι (52' Γκουντογκάν), Σίλβα (66' Φόντεν), Μαχρέζ, Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ, Αγουέρο (76' Ζέσους)

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ζούμα, Τομόρι, Έμερσον (59' Τζέιμς), Καντέ, Ζορζίνιο (74' Μάουντ), Κόβασιτς, Γουίλιαν, Άμπραχαμ (73' Άμπραχαμ), Πούλισικ