Ελβετία-Αγγλία 0-0 (Ημίχρονο)

Χωρίς σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε στο Γκιμαράες το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα σε Ελβετία και Αγγλία για τον μικρό τελικό του UEFA Nations League.

Εντελώς «άχρωμο» το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται με σχετική ευκολία. Ελάχιστες οι μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες αλλά οι περισσότερες εξ αυτών ανήκουν στο συγκρότημα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Χάρι Κέιν σημάδεψε με σκαφτό πλασέ την εστία των Ελβετών αλλά η παρέμβαση του Ζόμερ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Κρίσιμη η παρέμβαση του τερματοφύλακα της Γκλάντμπαχ και στο πλασέ του Στέρλινγκ στο 14ο λεπτό...

Ο άσος της Σίτι είχε ακόμη μια ευκαιρία για γκολ στο 29’ αλλά δεν κατάφερε να... συναντηθεί με την υπέροχη σέντρα του Αλεξάντερ-Άρνολντ. Η κεφαλιά του Άλι στο 35’ -και πάλι από μεταβίβαση του μπακ της Λίβερπουλ -πέρασε άουτ ενώ η μοναδική στιγμή της ομάδας του Πέτκοβιτς καταγράφηκε στο 39’, με το πλασέ του Φρόιλερ να σταματά στην προβολή του Ρόουζ.

Οι συνθέσεις

Ελβετία: Ζόμερ, Ακάντζι, Σαρ, Ελβέντι, Εμπαμπού, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ, Τσάκα, Φερνάντες, Σακίρι, Σεφέροβτις

Αγγλία: Πίκφορντ, Μαγκουάιρ, Γκόμεζ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Ρόουζ, Ντελφ, Ντάιερ, Άλι, Στέρλινγκ, Λίνγκαρντ, Κέιν